Jod: Czy brakuje Ci tego składnika odżywczego?

Udostępnij:

Czy narażasz się na ryzyko?
Wraz ze wzrostem spożycia soli niejodowanej i stosowaniem większej ilości soli morskiej (która zazwyczaj nie ma dodanego jodu), nastąpił wzrost liczby osób, u których zdiagnozowano niedobór jodu. Komentarz z 2015 roku opublikowany w The American Association of Clinical Endocrinologists omawia zmniejszone spożycie jodu o 50% od lat 70-tych i ponowne pojawienie się łagodnego niedoboru jodu. Ponadto, w tym samym numerze czasopisma omówiono studium przypadku czterech kobiet z New Jersey, u których stwierdzono prawdopodobnie wole z niedoboru żelaza.

Dlaczego jod jest tak ważny?
Chociaż potrzebujemy tylko niewielkiej ilości, jod odgrywa wiele ważnych ról w organizmie. Jest on wykorzystywany przez komórki do przekształcania pożywienia w energię, a także potrzebny, aby tarczyca funkcjonowała prawidłowo i produkowała odpowiednią ilość hormonów. Hormony tarczycy są niezbędne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, wspomagając wzrost, rozwój mózgu, zdrowie reprodukcyjne i metabolizm. Rozwój ten rozpoczyna się w macicy, dlatego tak ważne jest, aby kobiety w ciąży otrzymywały odpowiednie ilości tego pierwiastka.

Oznaki niedoboru jodu
Centers for Disease Control (CDC) poinformował, że niedobór jodu jest jednym z czterech głównych chorób niedoboru na świecie. Objawy niedoboru mogą obejmować powiększenie tarczycy, znany również jako wole, zmęczenie, zaparcia, nieoczekiwany przyrost masy ciała, wypadanie włosów i wrażliwość na niskie temperatury. Istnieją wszystkie objawy, które można również znaleźć z niedoczynnością tarczycy (niski poziom hormonów tarczycy), ponieważ jod jest używany do produkcji hormonów tarczycy.

Niedobór jodu może być szczególnie niebezpieczny, gdy jesteś w ciąży lub u dzieci, ponieważ może wpływać na rozwój mózgu i zdrowie reprodukcyjne. Ponieważ jod nie występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, wyeliminowanie soli jodowanej z diety może spowodować niedobór tego niezbędnego składnika odżywczego.

Ile potrzebujesz?
Obecnie dzienne zalecane spożycie (AI) wynosi 110 mikrogramów dla dzieci w wieku 0-6 miesięcy i 130 mikrogramów dla dzieci w wieku 7-12 miesięcy. Zalecana dawka żywieniowa (RDA) wynosi 90 mikrogramów dla dzieci w wieku od 1 do 8 lat, 120 mikrogramów dla dzieci w wieku od 9 do 13 lat i 150 mikrogramów dla dzieci w wieku 14 lat i starszych. Kobiety w ciąży i karmiące wymagają 220 mikrogramów i 290 mikrogramów, odpowiednio.

Aby dać Ci wyobrażenie o tym, ile to jest, ½ łyżeczki soli jodowanej ma 150 miligramów.

Gdzie znajduje się jod?
Ponieważ jod znajduje się w glebie, jego ilość w niektórych produktach spożywczych zależy od tego, ile jodu znajduje się w glebie, na której uprawiane są rośliny. Niektóre pokarmy, które są uważane za dobre źródła jodu obejmują:

  • Wodorosty
  • Dorsz
  • Jogurt
  • Krewetki
  • Jaja
  • Tuńczyk
  • Śliwki suszone
  • Wzbogacone produkty zbożowe

 

Jeśli obawiasz się, że możesz być narażony na ryzyko niedoboru, najlepszym sposobem, aby upewnić się, że otrzymujesz wystarczającą ilość jodu jest gotowanie i posypywanie potraw odrobiną jodowanej soli. Wystarczy pół łyżeczki w ciągu dnia, aby uniknąć niedoboru.

0 Komentarze

Warte uwagi

Ćwiczenie może sprawić, że będziesz...

Czujesz się niespokojny, zestresowany? Nie zwijaj się w kącie, tylko wstań i ćwicz. Trening na pewno sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy, pełen energii i spokojniejszy.Wykazano, że...

Sekcje portalu