Jak zdrowe jest Twoje smoothie bowl?

Udostępnij:

Smoothie bowls - są kolorowe, pyszne i wyglądają cholernie dobrze na Instagramie. Jednak nie zawsze jest to najzdrowsza opcja w menu.

Po pierwsze, mogą być polem minowym, jeśli pilnujesz ilości spożywanych węglowodanów i cukru. Weźmy na przykład miseczkę acai. Typowy przepis wygląda następująco:

Mrożona mieszanka acai często zawiera miąższ, cukier trzcinowy i syrop z agawy. Zawiera około 42 g węglowodanów, w tym 28 g cukru. Nie wszystkie mieszanki są sobie równe, dlatego ważne jest sprawdzenie opakowania!
- 100 ml soku jabłkowego. Wersja bez dodatku cukru nadal zawiera 10 g węglowodanów, składających się w całości z cukru.
- 100 g mrożonych borówek. Zawiera około 11 g węglowodanów - w całości składa się z cukru.
- 1 mały banan, pokrojony do podania. Zawiera około 17 g węglowodanów, w tym 14 g cukru.
- Granola, do podania. Jedna z najpopularniejszych "zdrowych" wersji zawiera 32 g węglowodanów i 9 g cukru na 50 g porcji.

Eeek. Choć większość węglowodanów i cukrów pochodzi z naturalnych, nie rafinowanych źródeł, to nadal jest to 112 g węglowodanów i 72 g cukru w jednej "zdrowej" porcji. Jeśli chcesz się odchudzać, ta miseczka ma również ponad 600 kalorii - bez znaczącego uderzenia białka. Nie ma powodu, by bać się owoców - ale nadal należy spożywać je z umiarem.

Jaka jest więc alternatywa?

Miłośnicy smoothie bowl nie powinni się martwić - nie są one strefą zakazaną, jeśli tylko zastosujesz się do kilku prostych wskazówek.

Po pierwsze, uważaj na to, co znajduje się w bazie. "Jeśli używasz mrożonej bazy do smoothie, takiej jak acai, smoczy owoc lub jagody, upewnij się, że jest to 100% miąższu owocowego. Wiele z nich zawiera cukry dodane, syropy i dodatki chemiczne. W ten sposób możesz kontrolować spożycie dodatkowego cukru" - radzi Shannon Young, dietetyk THR1VE. "Jeśli używasz świeżych owoców jako bazy, uważaj na wielkość porcji - pół filiżanki owoców to wystarczająco dużo. Możesz również spróbować dodać świeży szpinak lub zieleninę, aby uzyskać dodatkową porcję warzyw".

Zwróć też uwagę, z czym mieszasz owoce. Zamień soki i dodatkowe owoce na mleko orzechowe lub wodę kokosową, aby zmniejszyć zawartość cukru - upewnij się tylko, że są one niesłodzone. Spróbuj też dodać do nich surowe orzechy lub niskosłodzoną, bezglutenową granolę.

Ulubionym napojem THR1VE jest Pitaya Plus, 100% miąższ z owoców smoczych, zmieszany z porcją białka waniliowego THR1VE i połową szklanki mleka migdałowego. Na wierzch dodajemy odrobinę granoli THR1VE i 4-6 plasterków banana, jeśli chcesz. Zawiera około 22 g węglowodanów - w tym 17 g naturalnego cukru. Kosztuje około 360 kalorii. To ogromna różnica w stosunku do przepełnionego węglowodanami, cukrem i kaloriami ulubionego acai.

Pamiętaj też, że kluczowa jest pora. "Jeśli jesz smoothie bowl o wyższej zawartości węglowodanów, postaraj się zjeść je w ciągu trzech godzin po treningu - najlepiej po odczekaniu godziny. Jest to strategiczny sposób na spalenie węglowodanów i pomaga w regeneracji mięśni" - mówi Young. mówi Young. Zasadniczo smoothie bowl po treningu nadal może znaleźć się w menu, ale jego składniki mają znaczenie!

0 Komentarze

Warte uwagi

Dieta jabłkowa – zasady i efekty

  Dieta jabłkowa ma dość monotonne menu, ale jej efekty są imponujące. Jedna z odmian diety jabłkowej pozwala zrzucić do 10 kg w 7 dni. Ponadto dieta jabłkowa poprawia przemianę...

Sekcje portalu