Czy dieta o niskiej zawartości węglowodanów może złagodzić stan zapalny?

Udostępnij:

Dieta przeciwzapalna jest modna i z pewnością nie jest to fanaberia. Eksperci uważają, że spożywając odpowiednie pokarmy, można złagodzić stan zapalny i czerpać z tego długoterminowe korzyści. Ale czy ograniczanie węglowodanów może wzmocnić efekt?

Czym w ogóle jest stan zapalny?
Często ludzie kojarzą stan zapalny np. z bólem mięśni po treningu. Jest to tak zwany ostry stan zapalny. "Jest to naturalna reakcja naszego organizmu na ochronę i naprawę - czy to w wyniku infekcji, czy naciągnięcia mięśnia" - mówi dietetyk Shannon Young. "Ostry stan zapalny zazwyczaj zaczyna się szybko i szybko się nasila. Jednak oznaki i objawy są zwykle obecne tylko przez kilka dni do kilku tygodni." W przeważającej części, ten rodzaj zapalenia jest w rzeczywistości dobrą rzeczą - bez niego nie uzdrowiłbyś się.

Istnieje jednak inny rodzaj zapalenia, na który musimy uważać. "Przewlekły stan zapalny nie jest częścią naturalnego procesu zdrowienia naszego organizmu. Odnosi się do długotrwałego stanu zapalnego, który może trwać przez kilka miesięcy, a nawet lat. Nasz organizm nie jest przystosowany do radzenia sobie z tego rodzaju aktywnością układu odpornościowego i może ona prowadzić do długotrwałych uszkodzeń ciała i narządów." Zasadniczo jest to rodzaj zapalenia, którego chcesz uniknąć.

Czy dieta ma znaczenie?
Krótka odpowiedź brzmi: tak. Niektóre pokarmy zawierają składniki, które mogą promować stan zapalny, podczas gdy inne pokarmy zawierają witaminy i minerały, które pomogą go zmniejszyć.

"Dieta przeciwzapalna łączy w sobie różne pokarmy, które są bogate w składniki odżywcze, dostarczają szeregu przeciwutleniaczy i zawierają zdrowe tłuszcze" - wyjaśnia Shannon. "Przeciwutleniacze są ważne, ponieważ zwalczają wolne rodniki w organizmie. Wolne rodniki mogą prowadzić do uszkodzenia komórek, zwiększając ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Najbardziej znanymi przeciwutleniaczami są witaminy A, C i E oraz minerały, takie jak miedź, cynk i selen. Należy włączyć do diety takie produkty, jak jagody, maliny, brokuły, kapusta, szpinak, bakłażan i rośliny strączkowe, takie jak czerwona fasola kidney lub czarna fasola. Ogranicz spożycie przetworzonej żywności, rafinowanych węglowodanów, cukru i czerwonego mięsa."

Ograniczanie węglowodanów i ograniczanie stanów zapalnych
Zmniejszenie spożycia węglowodanów nie oznacza automatycznie, że zmniejszysz również stan zapalny. Jednak do pewnego stopnia będzie to pomocne. "Pozbycie się cukru i bogatego w węglowodany śmieciowego jedzenia jest cenną zmianą przeciwzapalną" - wyjaśnia Shannon. "Odcięcie tego rodzaju rafinowanych węglowodanów pomoże zmniejszyć stan zapalny".

Jednak ważne jest, aby zauważyć, że nie wszystkie węglowodany są zapalne. "Niektóre węglowodany rzeczywiście mają korzyści przeciwzapalne. Na przykład błonnik i przeciwutleniacze znajdujące się w warzywach mogą poprawić zdrowie jelit, co zapobiega i chroni przed stanami zapalnymi. Przykładami są słodkie ziemniaki, owies, buraki, fasola kidney i ciecierzyca. Ogólnie rzecz biorąc, należy ograniczyć spożycie rafinowanych węglowodanów podnoszących poziom cukru we krwi, takich jak białe pieczywo, słodkie pokarmy i napoje, i zastąpić je błonnikiem i bogatymi w przeciwutleniacze warzywami."

Shannon wskazuje również, że istnieje szereg pokarmów o niskiej zawartości węglowodanów, które mają ogromne korzyści przeciwzapalne. "Należą do nich łosoś, orzechy, nasiona, jagody, zielone warzywa liściaste, brokuły, kalafior, jajka, oliwa z oliwek i awokado. Ponadto przyprawy, takie jak kurkuma i imbir". Niezależnie od tego, czy jesz low carb, są to wspaniałe składniki, które warto włączyć do swojej diety.

"Wciąż wiele nie wiemy o tym, jak i dlaczego dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego" - mówi Shannon. "Jednak wiele badań sugeruje, że dieta może znacząco zmniejszyć markery zapalne. Na koniec dnia, korzystne będzie niezależnie od tego, czy zmniejszysz spożycie rafinowanych węglowodanów i będziesz spożywać więcej bogatych w przeciwutleniacze pełnowartościowych produktów spożywczych."

Ten artykuł pierwotnie pojawił się na blogu Fitness First's Get There.

0 Komentarze

Warte uwagi

Dieta 3D chili

  3D Chili Diet to program odchudzania, który obejmuje suplementy diety pomagające pozbyć się tłuszczu oraz specjalną dietę obejmującą papryczki chili, kurkumę, kardamon...

Sekcje portalu