Dieta Ducana - zasady, etapy, efekty

Udostępnij:

 

Francuski system żywieniowy, który kojarzy się z nazwiskiem dietetyka Pierre'a Ducanta, ma wielu fanów zarówno wśród gwiazd kina i show-biznesu, jak i gospodyń domowych w różnych częściach świata. Dlaczego dieta Ducana jest tak atrakcyjna? Jaka jest istota tego rodzaju żywności? Jakie są główne wady i zalety diety? Czy żywność Ducana jest bezpieczna dla zdrowia?

Jaka jest istota diety Ducana?

Dieta Dukana odnosi się odpowiednio do diet wysokobiałkowych, ten rodzaj żywności zakłada stosowanie głównie pokarmów białkowych. Popularność diety jest związana przede wszystkim z brakiem ograniczenia spożycia pokarmu (dotyczy to wyłącznie produktów białkowych). Nie ma też ograniczeń co do diety. Jednak dieta Ducana ma kilka etapów, których należy przestrzegać.

Główne etapy diety Ducana

Pierwszy etap „Atak” to najbardziej rygorystyczny etap, który trwa 2-10 dni, w zależności od wagi, jaką chcesz stracić. Średnio podaje się przez 7 dni. Na tym etapie konieczne będzie spożywanie wyłącznie produktów białkowych - w ten sposób zostanie przeprowadzony swego rodzaju „atak” na organizm, którego skutkiem powinna być szybka utrata wagi. Dzieje się tak z powodu silnego stresu, w jakim znajduje się organizm, który nie otrzymuje składników niezbędnych do jego życiowej aktywności. Przy braku węglowodanów w diecie organizm zmuszony jest do wykorzystywania zapasów glukozy z wątroby i mięśni, co prowadzi do spadku masy mięśniowej. Ponieważ mięśnie zawierają dużą ilość wody, we wczesnych dniach utrata masy ciała następuje z powodu utraty wody. Wtedy organizm zaczyna spalać tłuszcz.

Kolejnym etapem jest „Rejs” (czas trwania od 15 do 330 dni). Na tym etapie diety, warzywa są dodawane do pokarmów białkowych. Cechą tego etapu jest naprzemienność zasad „żywieniowych”: w niektóre dni należy przestrzegać jadłospisu białkowego, w inne - stosować formułę: „produkty białkowe + warzywa”. Etap „Konsolidacji” ma na celu utrwalenie i utrzymanie osiągniętego wyniku. Na tym etapie w diecie pojawiają się owoce, pieczywo, wieprzowina, makaron i inne potrawy. Ostatni etap „Stabilizacji” to już nie dieta, ale żywienie na bieżąco. Zaleca się przestrzeganie kilku prostych zasad okresu stabilizacji przez całe życie.

Jakie są wady i zalety diety Ducana?

Nieskomplikowane instrukcje, brak ograniczeń dotyczących liczby niektórych produktów, brak skomplikowanych obliczeń i tabel w ciągu dnia to główne zalety i wyjaśnienie, co przyciąga dieta Ducana. Zanim jednak zdecydujemy się zastosować tę zasadę żywienia, warto zwrócić uwagę na wady budowania diety według diety Ducana. Aby organizm był zdrowy, potrzebuje zbilansowanej diety, będącej „połączeniem” białek, tłuszczów i węglowodanów w określonych proporcjach. Usunięcie jednego lub więcej z tych składników może zaszkodzić ciału, pogorszyć samopoczucie i zdrowie. I zamiast radości z nowo odkrytej harmonii, przynieść nowe problemy. Typowe skutki uboczne diety Ducana to:

• Problemy ze stolcem. Jest to naturalne w diecie, która jest zbyt bogata w białko i nie zawiera błonnika. Aby uniknąć tego problemu, Pierre Dukan zaleca spożywanie otrębów, ale w większości przypadków ten błonnik nie wystarczy. Ponadto istnieją przeciwwskazania do stosowania otrąb i mogą wystąpić skutki uboczne.

• Słabość i częste zawroty głowy. Takie objawy wynikają z braku równowagi żywieniowej.

• Pogorszenie zdolności umysłowych - może wystąpić przy braku węglowodanów w diecie.

• Zaburzenia jelit. Pokarm białkowy, bez odpowiedniego składnika węglowodanowego, wydzielający toksyny, odżywia gnilne bakterie, które przyczyniają się do problemów w jelitach.

0 Komentarze

Warte uwagi

Dlaczego pozwalam moim dzieciom na śmieciowe...

Moje dzieci jadły Lucky Charms każdego ranka przez tydzień. No, nie do końca tydzień. Lucky Charms skończyły się trzeciego lub czwartego dnia, więc przerzuciły się na Honey Nut Cheerios i...

Sekcje portalu