Dieta jabłkowa – zasady i efekty

Udostępnij:

 

Dieta jabłkowa ma dość monotonne menu, ale jej efekty są imponujące. Jedna z odmian diety jabłkowej pozwala zrzucić do 10 kg w 7 dni. Ponadto dieta jabłkowa poprawia przemianę materii i pomaga oczyścić organizm z toksyn. Jakie są zasady diety jabłkowej?

Czy dieta jabłkowa jest zdrowa?

Dieta jabłkowa - to nie tylko dieta na odchudzanie, ale także dieta oczyszczająca. Jej głównym składnikiem są jabłka, które zawierają silne przeciwutleniacze. Jeden z nich - kwercetyna - uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega wysokiemu poziomowi cholesterolu. Tym samym hamuje rozwój miażdżycy i choroby wieńcowej serca. Ma również właściwości przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Warto wiedzieć, że dwa jabłka zawierają jedną trzecią dziennej wartości witaminy C. Dodatkowo jabłka zawierają składniki mineralne takie jak: potas, żelazo, magnez, cynk, miedź, krzem. Dieta jabłkowa może być stosowana na dwa sposoby, z których jeden jest bardziej restrykcyjny, a drugi mniej restrykcyjny.

W pierwszej opcji wszystkie posiłki w ciągu dnia zastępowane są surowymi lub lekko przetworzonymi jabłkami. Druga opcja zakłada, że posiłki zmieniają się w ciągu dnia z odpowiednią porcją jabłek. Czas trwania, w zależności od źródła, jest różny i zwykle wynosi od 3 do 7 dni. Nie zaleca się również stosowania diety jabłkowej w żadnej postaci osobom z nieswoistym zapaleniem jelit, zespołem jelita drażliwego lub przewlekłymi wzdęciami, biegunką - ze względu na przeczyszczające działanie dużej ilości jabłek. Zwolennicy diety jabłkowej zwracają uwagę na jej działanie oczyszczające i odtruwające. Należy jednak pamiętać, że prawidłowo funkcjonujący organizm nie potrzebuje dodatkowego oczyszczania i pozbywania się toksyn. Za te procesy na co dzień odpowiadają wątroba i nerki. W przypadku schorzeń tych narządów konieczna jest konsultacja lekarska, wykonanie badań i odpowiednie leczenie, gdyż samodzielne stosowanie w tym stanie „detoksykacji” i „cudownej diety” może zagrażać życiu.

Co jeść na diecie jabłkowej

W pierwszej, bardziej restrykcyjnej opcji konsumowane są tylko owoce lub wyciskane z nich soki. W drugiej opcji jabłka są uzupełnieniem większego posiłku - zwykle lekkiego, lekkostrawnego i bogatego w inne owoce lub warzywa. Jednak niektóre źródła podają, że w tym czasie należy znacznie obniżyć kaloryczność. Należy pamiętać, że monodiety i znaczne ograniczenia kaloryczne są niebezpieczne dla organizmu człowieka, gdyż prowadzą do niedoboru energii oraz witamin i minerałów. Podczas diety jabłkowej w wersji restrykcyjnej nie można spożywać innych pokarmów niż jabłka. Zalecane jest picie dużej ilości wody. Dozwolony jest także sok jabłkowy, kawa i herbata. 87% pojemności jabłka to woda, co sprawia, że są niskokaloryczne i mają dużą objętość. Świetnie sprawdzają się jako uzupełnienie diety w czasie upałów lub gdy masz trudności z uzyskaniem odpowiedniej ilości płynów. Stosując mniej restrykcyjną odmianę, jabłka są dodawane w różnych formach do wszystkich posiłków w ciągu dnia. Istnieje jednak ryzyko niedożywienia - i podobnie jak w przypadku pierwszej opcji, taka dieta nie może przynieść żadnych korzyści zdrowotnych, a nawet osłabienia. Jednak urozmaicenie diety jabłkowej może być pozytywnym krokiem. Owoce te dostarczają witaminy C, beta-karotenu czy fosforu, a także przeciwutleniaczy, flawonoidów i polifenoli - kwercetyny, katechin, antocyjanów, dzięki czemu mogą pozytywnie wpływać na nasze zdrowie.

Efekty diety jabłkowej

Zwolennicy diety jabłkowej zwracają uwagę na efekt utraty wielu kilogramów w bardzo krótkim czasie. W wyniku tego typu cudownych diet następuje jedynie utrata wody z organizmu, ubytek glikogenu mięśniowego (rezerwy paliwa, które mamy ok. 0,5 kg) oraz treści jelitowej nagromadzonej w dniach poprzedzających dietę. Utrata tłuszczu jest znikoma. Dlatego po powrocie do normalnego odżywiania i po jedzeniu utracone kilogramy wracają bardzo szybko. Tego typu diety nie są zalecane do trwałej utraty wagi. Znacznie skuteczniejszym sposobem jest wprowadzenie zbilansowanej diety i niewielkich długoterminowych deficytów energetycznych (różnica między liczbą kalorii, które musimy zjadać, aby utrzymać aktualną wagę ciała, a rzeczywistą ilością spożywanych kalorii) oraz aktywność fizyczna (nawet w postaci chodzenia).

 

0 Komentarze

Warte uwagi

7 sposobów na pozbycie się tego plateau utraty...

Uderzasz na siłownię regularnie i jesz zdrowo, ale podczas gdy wcześniej upuszczałeś te kilogramy, teraz wydaje się, że trafiłeś na blokadę na drodze do utraty wagi. Cokolwiek zrobisz...

Sekcje portalu