7 mitów na temat dzieci i zaparć, w które warto przestać wierzyć

Udostępnij:

Zaparcia u dzieci to poważny problem. Dowiedz się więcej od urologa dziecięcego Steve'a Hodgesa, MD, aby pomóc swoim dzieciom!

Tak wielu z Was czytało i dzieliło się moim postem 12 Signs Your Child is Constipated, że wiedziałem, iż zaparcia to poważny problem. I nic dziwnego: Zaparcie jest numerem jeden wśród przyczyn bólu brzucha u dzieci! Jestem tak szczęśliwy mieć gościa post dzisiaj przez eksperta w ten kawałku, Steve Hodges, M.D., pediatryczny urolog w Wake Forest University School of Medicine i współautor It's No Accident i Bedwetting i wypadki nie są twój winą. Jest on tutaj na blogu, aby obalić najczęstsze mity na temat zaparć u dzieci. Myślę, że będziesz zaskoczony niektórymi z nich - i mam nadzieję, że będzie to dla Ciebie tak samo pomocne jak dla mnie!


Steve Hodges, M.D.

Jeśli Twoje dziecko cierpi na chroniczne zaparcia, czy wiedziałbyś o tym?

Możesz pomyśleć: "Oczywiście!". Jednak przewlekłe i ciężkie zaparcia często pozostają niewykryte u dzieci. To poważna sprawa, ponieważ zaparcia są główną przyczyną bólu brzucha, moczenia nocnego, wypadków przy sikaniu i wypadków przy robieniu kupy - dolegliwości, które są epidemią wśród dzieci w krajach zachodnich.

Nawet jeśli zaparcia są zauważone, często nie są leczone, więc ból brzucha i wypadki (które są całkowicie do naprawienia!) niepotrzebnie się przedłużają. Oto siedem uporczywych mitów na temat zaparć, które sprawiają, że wiele dzieci nie otrzymuje potrzebnego im leczenia:

Mit #1: Kluczowym objawem zaparć u dzieci jest rzadkie robienie kupy.

PRAWDA:

Najważniejsze dwie oznaki to 1.) Kupy w rozmiarze XXL i 2.) kupy w kształcie granulek lub kłód. Kupa dziecka powinna przypominać lody bezalkoholowe, budyń, hummus - rozumiecie sami! Podczas gdy rzadkie robienie kupy jest rzeczywiście oznaką zaparcia, wiele chronicznie zatkanych dzieci robi kupę codziennie, nawet dwa razy dziennie, ponieważ nigdy nie wypróżniają się do końca. Tak więc skupianie się na częstotliwości może być mylące. (Pobierz darmowy plik do pobrania "Jak tam twoja kupa?" z ilustracjami, które pomogą ci wykryć zaparcia).

Mit #2: Zaparcia u dzieci są w zasadzie nieszkodliwe.

PRAWDA:

Sporadyczne zatkane rury to nic wielkiego, ale przewlekłe zaparcia mogą dręczyć dziecko aż do dorosłości. Kiedy dziecko wstrzymuje się z wypróżnianiem, kupa gromadzi się w odbycie, narządzie, który nie został zaprojektowany jako magazyn. Tworzy się duża, twarda masa, która nie tylko powoduje dyskomfort, ale także, w wielu przypadkach, rozciąga odbytnicę tak, że naciska ona na pęcherz i pogarsza jego stan. Dziecko może potrzebować siusiać stale lub pilnie, albo pęcherz może się czkawką i spontanicznie opróżnić. Zatkanie odbytnicy może również spłaszczyć pęcherz, uniemożliwiając dziecku wstrzymanie siusiania na noc.

Z czasem rozciągnięty odbyt traci napięcie i czucie, a kupa może po prostu wypaść, nawet nie zauważona przez dziecko. Przewlekłe zaparcia są również główną przyczyną nawracających infekcji dróg moczowych u młodych dziewcząt.

Mit #3: To oczywiste, kiedy dziecko ma zaparcia.

PRAWDA:

Zaparcia są często przeoczane, nawet przez lekarzy. Przeprowadzam badania rentgenowskie moich pacjentów, którzy zgłaszają się z moczeniem nocnym lub wypadkami, i ponad 90 procent z nich ma poważne zaparcia. Jednak tylko około 5 procent rodziców miało jakiekolwiek pojęcie, a większość z tych pacjentów została skierowana przez pediatrów, którzy nie dostrzegli tego problemu.

Powszechnie lekarze czują brzuch dziecka, pytają o częstotliwość robienia kupy i stwierdzają, że dziecko "nie ma zaparcia". Ale gigantyczne masy kupy mogą ukrywać się w odbytach bardzo młodych, szczupłych dzieci! Na zdjęciu rentgenowskim, średnica odbytnicy większa niż 3 cm wskazuje na zaparcia. Większość dzieci, które moczą się w łóżku lub mają wypadki, ma odbytnicę o szerokości 6-7 cm.

Mit #4: Zaparcia są zawsze spowodowane złą dietą

.

PRAWDA:

Ta sama wysoko przetworzona dieta, która prowadzi do otyłości u dzieci, powoduje również zaparcia - to prawda; jednak wiele dzieci z doskonałymi nawykami żywieniowymi kończy z zaparciami, ponieważ były szkolone w zakresie toalety jako maluchy lub ponieważ ich szkoła ogranicza dostęp do łazienki.

Dwulatki po prostu nie potrafią ocenić, jak reagować na potrzeby swojego ciała w odpowiednim czasie. Moje badania pokazują, że dzieci nauczone przed 2 rokiem życia mają potrójne ryzyko późniejszego rozwoju problemów z moczeniem dziennym, ale nawet starsze maluchy są podatne na trzymanie. Zalecam, aby poczekać z treningiem toaletowym do około 3 roku życia. Wiele szkół podstawowych przyczynia się do epidemii zaparć, nagradzając dzieci, które nie korzystają z przepustek do łazienki lub karząc te, które to robią.

Mit nr 5: Sok śliwkowy, błonnik i probiotyki wyleczą zaparcia.

PRAWDA:

Kiedy zalecam środki przeczyszczające i lewatywy, niektórzy rodzice skarżą się, że "medykalizuję" problem, który można rozwiązać za pomocą zdrowszej diety. Ale kiedy dziecko ma zaparcia do tego stopnia, że ma uporczywy dyskomfort lub zdarzają mu się wypadki, zmiana diety nie wystarczy. Żadna ilość soku śliwkowego nie jest w stanie usunąć dużej, twardej masy stolca rozciągającej odbytnicę. Probiotyki mogą pomóc dziecku z łagodnym zaparciem, ale nie rozwiążą problemu przewlekłych zaparć.

Dla dzieci, które miewają wypadki, zalecam schemat, który łączy lewatywy ze środkami przeczyszczającymi (udowodniono, że lewatywy działają lepiej niż same środki przeczyszczające). Dla dzieci z chronicznym zaparciem, które nie miewają wypadków, zalecam codzienne stosowanie osmotycznego środka przeczyszczającego, takiego jak Miralax. (Czy Miralax jest toksyczny? Zajmuję się tym tutaj).

Mit #6: Środki przeczyszczające są uzależniające dla dzieci.

PRAWDA:

Podczas gdy stymulujące środki przeczyszczające, takie jak Ex-Lax, mogą wywoływać nawyk (i powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza), dzieci nie uzależnią się od osmotycznych środków przeczyszczających (Miralax i laktuloza) lub lewatyw.

Mit #7: Dla niektórych dzieci robienie kupy co kilka dni jest w porządku.

PRAWDA:

Dzieci powinny robić kupę każdego dnia - koniec kropka! 7 mitów na temat dzieci i zaparć:

Click To Tweet

Pobierz BEZPŁATNE materiały do pobrania, które mogą pomóc Twojej rodzinie, w tym "7 Szalenie Ważnych Zasad Sukcesu w Treningu Nocnika", "Jak wygląda Twoja Kupa?" oraz "Kiedy Wykonać Rentgenowskie Badanie Dziecka na Zaparcia".

Steve Hodges, M.D., jest urologiem dziecięcym w Wake Forest University School of Medicine. On jest współautorem It's No Accident i książki dla dzieci zatytułowanej Bedwetting i Accidents Aren't Your Fault. Odwiedź jego stronę internetową, Bedwetting And Accidents.

Ta strona zawiera Amazońskie afiliacyjne linki. Jeżeli ty kupujesz produkt przez te linki, twój koszt będzie taki sam ale ja otrzymuję małą prowizję pomagać z operacyjnymi kosztami ten blog. Dziękuje dla twój poparcie!

Warte uwagi

Czy sportowcy wytrzymałościowi powinni...

Glutamina jest popularnym suplementem na obwodzie bywalca siłowni przez jakiś czas. Wiele osób bierze ten suplement aminokwasowy w nadziei, że pomoże on zwiększyć masę mięśniową. Jednak...

Sekcje portalu