Jak naprawdę wygląda dzienna dawka cukru dla dzieci

Udostępnij:

Nie uważam, że cukier sam w sobie jest toksyczny czy trujący. Nie uważam, że powinniśmy całkowicie wyeliminować go z naszej diety. Ale faktem jest, że większość z nas spożywa za dużo cukru dodanego, czyli takiego, który jest dodawany przez producentów (a nie naturalnego, który znajduje się w owocach i nabiale). Dotyczy to zwłaszcza dzieci.

Nie ma dziennej wartości dla dodanego cukru, ale plotka głosi, że nowe wytyczne dietetyczne dla Amerykanów mogą sugerować, że nie więcej niż 10 procent kalorii powinno pochodzić z dodanego cukru. Używając zaleceń kalorycznych z MyPlate, wyglądałoby to następująco:

Wiek Kalorie/dzień Maks. gramów cukru/dzień Maks. łyżka cukru/dzień
2-3 1000 25 6
4-8 1200-1400 28-32 7-8
9-13 1600-1800 40-44 10-11

Ale jak te liczby mogą wyglądać w PRAWDZIWYM ŻYCIU?

Dzienna dawka dodanego cukru dla dziecka w wieku 2-3 lat:

Dzienna dawka dodanego cukru dla dziecka w wieku 4-8 lat:

Dzienna dawka cukru dodanego dla dziecka w wieku 9-13 lat:

Innymi słowy, sumuje się to dość szybko! A to nie obejmuje wszystkich produktów z podstępnie dodanym cukrem, takich jak sos do spaghetti, sos barbecue, sos sałatkowy i krakersy.

Te cele związane z cukrem dodanym mogą nie być realne do osiągnięcia każdego dnia (jak w przypadku przyjęć urodzinowych i uroczystości na koniec sezonu piłkarskiego). I nie uważam, że ktokolwiek powinien mieć obsesję lub spędzać dzień na liczeniu gramów cukru. Ale warto mieć te liczby w głowie podczas dokonywania wyborów, zwłaszcza w sklepie spożywczym. Używam tej sztuczki do czytania etykiet:

Każde 4 gramy cukru = 1 łyżeczka.

(Przykład: Płatki śniadaniowe zawierające 8 g cukru na porcję to odpowiednik 2 łyżeczek cukru).

Staram się też myśleć całościowo: Czy są pokarmy i napoje, które wnoszą dużo cukru do naszej diety i czy jest jakiś sposób, aby to ograniczyć? Oto kilka ruchów, które mogą przynieść wymierne korzyści:

  • Idź "na pół gwizdka" w sprawie słodzonych pokarmów, które lubią twoje dzieci: 5 prostych sposobów na wyeliminowanie cukru z diety dziecka
  • Nie trzymaj w domu słodzonych napojów - lub kupuj je tylko od czasu do czasu.
  • Wyznacz kilka "wieczorów deserowych" w tygodniu, zamiast jeść go codziennie. Przeczytaj więcej tutaj.

Jak Ty ograniczasz cukier w swojej rodzinie?

0 Komentarze

Warte uwagi

Moje dziecko lubi śmieciowe jedzenie. I to jest...

Kiedy Henry miał dwa lata, byliśmy na spacerze z inną mamą i jej dzieckiem, kiedy Henry wskazał na automat z napojami i krzyknął "Pepsi!". Byłam przerażona. Wpadłam po uszy, tłumacząc...

Sekcje portalu