9 skutecznych asan jogi, które pomagają złagodzić bóle głowy

Udostępnij:

Joga to odwieczna praktyka, która polega na wspólnej pracy nad ciałem, umysłem, oddechem i duchem. Na długo zanim zaczęto stosować leki, joga była używana jako metoda utrzymywania ciała w nieskazitelnym zdrowiu. Dziś joga jest zalecana jako naturalna metoda kontrolowania stanów chorobowych, od artretyzmu i reumatyzmu po ciśnienie krwi, cukrzycę i tarczycę. W tym artykule skoncentrujemy się na praktyce jogi na ból głowy.

Asany jogi łagodzące bóle głowy

Joga pracuje nad przywróceniem równowagi i harmonii w organizmie. Ma na celu usunięcie sztywności i napięcia oraz poprawia krążenie krwi do wszystkich części ciała. Przepływ tlenu jest kolejnym istotnym elementem, na którym joga skupia się przede wszystkim. Dlatego wykonując jakąkolwiek asanę, pamiętaj, aby robić to w spokojnym stanie umysłu i bez pośpiechu. Co najważniejsze, pamiętaj, aby przez cały czas skupiać się na oddechu. Nie daj się zwieść długim nazwom. Często znajdziesz asany jogi z nazwami trudnymi do wymówienia, ponieważ podobnie jak sama praktyka jogiczna, nazwy zostały zapisane w sanskrycie. Kiedy zrozumiesz asanę lub pozę, przekonasz się, że w rzeczywistości jej wykonanie nie wymaga wysiłku. Poniżej przedstawiamy zestaw 9 asan jogi, które pomogą Ci uspokoić i zrelaksować ciało oraz natychmiastowo złagodzić ból głowy.

#1 Padangusthasana

Padangusthasana jest jedną z najbardziej podstawowych pozycji w praktyce. Podczas nauki jogi, jest to jedno z pierwszych ćwiczeń, które są nauczane.

Aby wykonać tę pozę,

  Stań z lekko rozstawionymi stopami. Teraz powoli pochyl się do przodu w talii aż do dołu i chwyć dłonią duży palec każdej stopy.

Ta pozycja wymaga znacznej elastyczności, więc nie martw się, jeśli nie możesz zejść do końca. Na początek lekko ugnij kolana, lub po prostu zejdź tak nisko, jak pozwala ci na to twoje ciało.

Korzyści

Ta pozycja pomaga zwiększyć przepływ krwi do mózgu. Z większą ilością tlenu i krwi w mózgu, na pewno doświadczysz natychmiastowej ulgi od bólu głowy.

#2 Marjariasana

Ta asana nazywana jest pozycją kota.

Aby wykonać tę pozycję,

  Uklęknij na kolana i połóż dłonie na podłodze. Wyciągnij stopy za siebie i upewnij się, że plecy są proste, w pozycji równoległej do podłogi. To jest twoja pozycja wyjściowa. Teraz wygnij plecy w łuk, podciągając się do góry i odrywając od podłogi. Podciągnij się tak wysoko jak możesz i lekko opuść głowę. Przytrzymaj i puść asanę.

Po powrocie do pozycji wyjściowej możesz również wykonać odwrotną pozycję. Zrób łuk w drugą stronę, zbliżając plecy do ziemi i podnosząc głowę w kierunku sufitu. Podczas wdechu patrz w górę i wyginaj plecy w łuk, a podczas wydechu patrz w dół w kierunku klatki piersiowej. Jest to odmiana asany, która może być również wykonywana w naprzemiennych powtórzeniach.

Korzyści

Ta pozycja dobrze rozciąga plecy i szyję, łagodząc napięcie i stres. Jest to również dobra pozycja, aby pomóc poprawić krążenie krwi.

#3 Ardha Pincha Mayurasana

Bardziej powszechną nazwą tej asany jest pozycja delfina lub pozycja pawia (nazwa Mayura oznacza pawia, a pincha oznacza pióro).

Aby rozpocząć tę asanę,

  Musisz mieć ręce i kolana na podłodze. Przedramię powinno być położone mocno na podłodze, upewniając się, że łokcie i barki są w linii prostej. Teraz podnieś się, upewniając się, że plecy i biodra oderwały się od ziemi. Głowa powinna znajdować się na podłożu, schowana między łokciami. Pamiętaj, że na tym etapie, przedramiona, głowa i stopy są jedynymi częściami ciała mającymi kontakt z podłożem.

Dla obserwatora, ta pozycja przypomina odwróconą literę "V". Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, a następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej.

Korzyści

Ta pozycja bardzo dobrze rozciąga ciało i w pełni je relaksuje. Pomaga również poprawić przepływ krwi i tlenu do mózgu i jest jednym z najlepszych ćwiczeń jogi na bóle głowy.

#4 Balasana

Pozycja dziecka jest łatwą asaną do wykonania.

Aby wykonać tę asanę,

  Usiądź na kolanach. Rozciągnij uda i pozwól, aby pupa spoczęła na stopach. Teraz opuść ciało na podłogę, aż głowa dotknie ziemi. Zauważysz, że głowa opada blisko kolan. Wyciągnij ręce w kierunku stóp i utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund. Teraz zwolnij i powoli wróć do pozycji wyjściowej.

Korzyści

To ćwiczenie jest świetne dla osób cierpiących na niepokój i stres, ponieważ uspokaja ciało i pomaga zmniejszyć ból w ciele. Poprawia krążenie krwi w kierunku głowy.

#5 Supta Virasana

Ta pozycja jogi jest znana z tego, że poprawia regenerację. Pomaga w lepszym oddychaniu. Pomaga wzmocnić łuki stopy.

Aby wykonać tę pozycję,

  Usiądź na kolanach i pozwól swoim pośladkom dotknąć podłogi. Połóż stopy w całości na podłodze i niech będą skierowane na zewnątrz. Nie opieraj pupy na nogach. Teraz delikatnie opuść ciało wykorzystując wsparcie rąk i połóż się na podłodze. Pozwól nogom utrzymać swoją pozycję i poczuj rozciąganie. Teraz weź ręce nad głowę i stwórz pozę namaste. Twoje ręce, głowa i stopy muszą znajdować się na podłodze.

Upewnij się, że czujesz, że każda część twojego ciała rozciąga się całkowicie.

Korzyści

Ta asana pięknie harmonizuje ciało, przywracając równowagę niemal natychmiast. Rozciąganie pomaga uwolnić napięcie i niemal natychmiast redukuje niepokój i ból głowy.

Paschimottanasana #6

Jest to dość łatwa pozą do wykonania, choć wymaga pewnej elastyczności. Nazywana jest również wygięciem do przodu.

Aby praktykować tę pozę,

  Usiądź wygodnie na macie do ćwiczeń, trzymając nogi wyprostowane. Teraz zrób wdech, podnieś ręce do góry i powoli opuść ciało, aż głowa opadnie na kolana. Spróbuj zawinąć dłonie wokół palców u stóp lub zaciśnij obie dłonie wokół stóp. Utrzymuj tę pozycję przez kilka sekund, zanim podniesiesz się do pozycji wyjściowej.

Korzyści

Jest to wspaniałe ćwiczenie dla osób, które doświadczają bólów głowy wywołanych stresem i niepokojem.

#7 Setu Bandhasana

Większość ludzi zna to ćwiczenie jako pozę mostka. Pomaga w rozciąganiu ciała i poprawia krążenie krwi.

Na początek,

  Połóż się na plecach, z ugiętymi kolanami i stopami dotykającymi podłogi. Trzymaj ręce po swojej stronie, równolegle do ciała. Wykonaj głęboki wdech i wydech. Teraz podnieś plecy i uda z podłogi, tak aby tylko głowa, szyja i stopy nadal miały z nią kontakt. Przytrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, oddychając wdech i wydech w zrelaksowany sposób. Opuść się powoli i wróć do pozycji wyjściowej.

Zauważysz, że łuk twojego tułowia i ud sprawia wrażenie szerokiego mostu; stąd właśnie pochodzi nazwa tej pozycji.

Korzyści

Jest to bardzo uspokajająca pozycja. Rozciąganie ciała pomaga je zrelaksować, podczas gdy oddychanie pomaga uspokoić umysł. Dzięki temu zauważysz, że wiele napięć w ciele zaczyna się rozpraszać i poczujesz, że stres i niepokój znacznie się zmniejszają.

#8 Viparita Karani

Dla tej asany,

  Połóż się płasko i umieść ręce po bokach. Teraz połóż dłonie na biodrach i powoli podnieś nogi w talii. Podnieś się tak wysoko, jak tylko możesz, mocno trzymając ramiona umieszczone na podłodze.

Choć wydaje się to trudne, twoje ciało będzie dobrze podtrzymywane przez szyję, barki i ramiona. Przytrzymaj tę pozycję przez kilka sekund i delikatnie opuść.

Korzyści

Jest to bardzo uspokajające ćwiczenie, które pomaga uzyskać kontrolę i równowagę w ciele. Jest świetne, aby złagodzić napięcie i bóle głowy.

#9 Shavasana

Jest to jedna z najczęstszych pozycji jogi, ponieważ następuje po każdym treningu. To jest ostateczny cool-down dla każdego.

Możesz zacząć od,

  Ta pozycja wymaga, abyś leżał na plecach, z rękami i nogami w wygodnej odległości od siebie. Z zamkniętymi oczami, musisz leżeć w tej pozycji przez kilka chwil, skupiając się tylko na oddechu.

Twój umysł ma być czysty od wszystkich myśli.

Korzyści

Jest to bardzo energetyzujące i pobudzające ćwiczenie, które pomoże Ci uporać się ze stresem, bólami i dolegliwościami. Może to jest wszystko, czego potrzebowałeś, aby wyleczyć ból głowy!

Podsumowanie

Joga została zaprojektowana w celu przywrócenia równowagi w organizmie i doprowadzenia do fizycznej, mentalnej i emocjonalnej harmonii. Regularne praktykowanie jogi jest idealnym rozwiązaniem nie tylko na wyleczenie dolegliwości, ale także na zapobieganie ich nawrotom. Jest to wspaniała praktyka dla osób w każdym wieku i o każdym typie sylwetki. Zapewnij sobie dawkę dobroci każdego dnia!

Najczęściej zadawane pytania (FAQs)

Q. Czy są jakieś efekty uboczne podczas uprawiania jogi na ból głowy? O. Joga zazwyczaj nie ma żadnych skutków ubocznych. Istnieje również minimalne prawdopodobieństwo doznania urazów podczas uprawiania jogi. Jeśli jednak masz jakieś poważne dolegliwości lub jesteś w ciąży, skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem ćwiczeń. P. Czy są jakieś zasady dotyczące uprawiania jogi? O. Joga jest praktyką integracyjną, która jest łatwa do naśladowania przez każdego i nie wymaga prawie żadnego sprzętu. Jednak wszyscy zwolennicy jogi radzą, żeby ćwiczyć ją na pusty żołądek, a najlepiej, kiedy jelita również zostały opróżnione. Najlepiej jest dać ciału co najmniej trzy godziny po posiłku, zanim przystąpi się do ćwiczeń. P. Kiedy najlepiej uprawiać jogę na ból głowy? O. Jogę można ćwiczyć prawie o każdej porze, chociaż jej najlepsze efekty można doświadczyć, gdy robi się to wcześnie rano. W przypadku jogi na ból głowy, idealnie jest wykonywać ćwiczenia rano, aby ciało było świeże, a także, aby czuło się silne i zapobiegało bólom głowy w ciągu dnia. P. Jak długo powinnam ćwiczyć jogę na ból głowy? A. Rutyna jogi powinna trwać co najmniej trzydzieści minut, w tym ćwiczenia oddechowe, rozgrzewające asany i Shavasana. Jeśli masz mniej czasu, możesz wybrać najbardziej istotne asany na dany dzień, ale upewnij się, że ćwiczysz przez co najmniej dwadzieścia minut, aby to zadziałało. Prayama również odgrywa ważną rolę w bólach głowy. Nadi Suddhi pranayama może być wykonywana przez 7 razy w ciągu całej rutyny.
Tagi: korzyści z jogi na ból głowyBól głowyJogaJoga asany, aby złagodzić ból głowy

Warte uwagi

Dlaczego powinieneś pić więcej wody

Nie jesteś pewien, czy powinieneś pić więcej wody i zastanawiasz się, czy to rzeczywiście pomoże Ci w poprawie ogólnego stanu zdrowia? Jesteś we właściwym miejscu. Jak powiedział kiedyś...

Sekcje portalu