Pomarańcze i ich właściwości

Udostępnij:

 

Dziś pomarańcze, obok mango i brzoskwiń, należą do trzech najsmaczniejszych owoców na świecie. I są nie tylko smaczne, ale i zdrowe.

Światową popularność pomarańczy tłumaczy nie tylko wspaniały smak jej owoców, ale także wyjątkowy skład chemiczny o wysokiej zawartości składników odżywczych zawartych w miąższu, soku, skórce, a nawet nasionach. Główną zaletą pomarańczy jest wysoka zawartość witaminy C (50 mg na 100 g), tylko 150 g pomarańczy zaspokaja dzienne zapotrzebowanie człowieka na kwas askorbinowy. Owoce pomarańczy działają ogólnie wzmacniająco na organizm i zwiększają odporność.

Należy zauważyć, że pomarańcza gromadzi witaminę C w skórce. A „pancerz” pomarańczy, który stanowi około jednej czwartej wagi owocu, jest dość niezwykły. Pachnący olejek eteryczny jest pozyskiwany z zewnętrznej warstwy zwanej flawonem. A wewnętrzna, biała warstwa - albedo - jest jednym z najbogatszych źródeł pektyny, podobnie jak biała kolumna w środku pomarańczy. Pektyny są korzystne dla trawienia i sprzyjają eliminacji szkodliwych substancji z organizmu. Nadają również produktom kulinarnym wyjątkową konsystencję, jednocześnie delikatną i jędrną. To dzięki pektynom dżemy i marmolady pomarańczowe są tak dobre. Oprócz witaminy C pomarańcza zawiera solidną gamę witamin i minerałów niezbędnych dla ludzkiego organizmu: witaminy B, A, PP, E; minerały (potas, wapń, magnez, fosfor, żelazo, miedź, cynk); pektyny; fitoncydy; antocyjany; kwas cytrynowy i salicylowy; olejek eteryczny.

Właściwości lecznicze pomarańczy

Dotarły do nas tylko fragmentaryczne informacje na temat stosowania pomarańczy w starożytnej medycynie. Średniowieczni lekarze używali różnych części pomarańczy w niektórych chorobach nerek, a także w ostrych chorobach jelit. W tamtych czasach szczególnie ceniono lecznicze właściwości skórki pomarańczowej. Świeżo i w postaci naparów przepisywano je na różnego rodzaju gorączki. Ponadto lecznicze działanie skórki pomarańczy porównano z bardzo znaną wówczas porcelaną. We Włoszech wodę pomarańczową destylowano z kwiatów pomarańczy, które były przepisywane jako środek napotny i hemostatyczny. Sok pomarańczowy był wysoko oceniany jako niezawodny środek na szkorbut i grypę. Pomarańcze są również szeroko stosowane do produkcji wszelkiego rodzaju eliksirów leczniczych. Dziś, dzięki zbilansowanej kombinacji składników odżywczych, pomarańcze są wykorzystywane w kompleksowym leczeniu wielu różnych chorób: przeziębienia i różnych chorób wirusowych; anemia, nadciśnienie oraz choroby naczyń i serca; otyłość, miażdżyca tętnic, dna, szkorbut, choroby przyzębia i krwawiące dziąsła; zapalenie żołądka i niska kwasowość żołądka; zwiększona pobudliwość nerwowa itp.

Pomarańcza wraz z grejpfrutem zawiera unikalny roślinny flawonoid - naringeninę, która ma zdolność neutralizowania wolnych rodników w organizmie człowieka, co spowalnia proces przedwczesnego starzenia się skóry. W celach leczniczych, aby nie stracić olejków eterycznych, bioflawonoidów i pektyn, które są bogate w skórkę i nasiona, zaleca się wyciskanie całych pomarańczy na sok. Liście pomarańczy oczyszczają powietrze i nasycają pomieszczenie fitoncydami, które mają szkodliwy wpływ na różne patogenne bakterie. Ta właściwość jest jednym z czynników przemawiających za uprawą pomarańczy w domu.

Oprócz użytecznych właściwości pomarańczowy ma również dość poważne przeciwwskazania dla niektórych kategorii osób. Pomarańcza jest jednym z najsilniejszych alergenów roślinnych, dlatego alergicy, małe dzieci i kobiety karmiące powinny ostrożnie jeść owoce. Owoce te są przeciwwskazane dla wszystkich, którzy cierpią na poważne przewlekłe choroby narządów wewnętrznych lub wrzody żołądka. Wysoka zawartość cukru w pomarańczy może być szkodliwa dla diabetyków.

Pomarańcza to niezbędny składnik wielu potraw z różnych kuchni świata. Ten owoc tradycyjnie dobrze komponuje się z warzywami, rybami, drobiem. Narodowa kuchnia marokańska jest jednym ze światowych liderów w stosowaniu pomarańczy. Do tworzenia marokańskich potraw narodowych wykorzystuje się owoce, warzywa, mięso i owoce morza. Jednak główną cechą tradycyjnej kuchni marokańskiej są przyprawy i pomarańcze. Marokańczycy twierdzą, że aromatyczne zioła i owoce cytrusowe tworzą bardzo charakterystyczny smak ich narodowych potraw.

 

0 Komentarze

Warte uwagi

Czy dieta o niskiej zawartości węglowodanów...

Dieta przeciwzapalna jest modna i z pewnością nie jest to fanaberia. Eksperci uważają, że spożywając odpowiednie pokarmy, można złagodzić stan zapalny i czerpać z tego długoterminowe...

Sekcje portalu