Śniadanie – najważniejszy posiłek dnia

Udostępnij:

 

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. To znana nam wszystkim sentencja, powtarzana przez mamy pod każdą szerokością geograficzną. Dlaczego śniadanie jest takie ważne?

Energia

Czy spałeś co najmniej 8 godzin? Oznacza to, że przez jedną trzecią dnia twoje ciało nie otrzymywało pożywienia. Ludzie jedzą częściej w ciągu dnia, ale kiedy się budzisz, musisz uzupełnić zapasy energii na cały dzień. Ponadto obfite śniadanie staje się dodatkowym ubezpieczeniem na wypadek, gdybyś nie zdążył zjeść normalnego obiadu.

Samokontrola

Rozpływające się w ustach zapachy z drzwi restauracji, które mijałeś, wprowadzają zamieszanie. Zaczynasz marzyć o jedzeniu, zamiast zajmować się w tej chwili ważniejszymi sprawami. Czy nie jest łatwiej po prostu zjeść śniadanie na czas, aby nie myśleć więcej o tym temacie przed obiadem? Poza tym śniadanie poprawia uwagę i pamięć.

Szczupła sylwetka

Śniadanie to dobra profilaktyka, jeśli chodzi o unikanie nadwagi. Ponieważ w nocy metabolizm zwalnia, rano trzeba go „obudzić”, w przeciwnym razie organizm będzie pracować na tym samym poziomie. Po dobrym śniadaniu organizm szybciej spala kalorie. Pokarm spożywany rano jest lepiej przyswajalny. Zmniejsza poziom cholesterolu, co pomaga uniknąć chorób układu krążenia. Wreszcie, jeśli zapomnisz zjeść śniadanie, będziesz jadł więcej podczas lunchu. A organizm, zacznie gromadzić składniki odżywcze „na zapas”.

Zdrowie

Jak wiadomo, nieregularne odżywianie w połączeniu z siedzącym trybem może wywołać wystąpienie kamicy żółciowej. Osoby, które rezygnują z porannego posiłku, narażają swoje ciało na większe ryzyko przeziębienia, ponieważ w zimnych porach roku śniadanie „rozgrzewa nas od środka”. I nawet jeśli na zewnątrz nie jest zbyt zimno, twój układ odpornościowy potrzebuje energii, aby w pełni funkcjonować

Nastrój

„Dobrze odżywiona osoba to miła osoba”. Łatwiej z nim rozmawiać o kontrowersyjnych sprawach, lepiej rozumie anegdoty. Śniadanie daje również czas na całkowite obudzenie się przed wyjściem z domu.

Co się stanie jak nie zjesz śniadania?

Japońscy naukowcy dostrzegli związek między rezygnacją ze śniadania a otyłością. Po dwuletnim badaniu 766 ochotników odkryli, że poranne jedzenie jest jedną z głównych metod obrony przed zespołem metabolicznym i zaburzeniami rytmu okołodobowego, które mogą przyczyniać się do otyłości. Kiedy nasz organizm się budzi, szuka źródła energii. Śniadanie w odpowiednim czasie uruchamia wszystkie układy organizmu - od odżywiania po dostarczanie energii - i sygnalizuje organizmowi, że nie głodujemy, wszystko jest w porządku. Zapominając o śniadaniu, zakłócamy pracę organizmu. Jeśli śniadanie składa się tylko z filiżanki kawy w drodze do pracy, to powoduje przyśpieszone bicie serca, osłabienie i wcale nie dodaje energii. I bardzo szybko, w środku dnia pracy, zaczynamy odczuwać głód.

Regularne pomijanie śniadań prowadzić do zaburzenia pamięci, osłabienie uwagi i zdolności koncentracji. Nie tylko dlatego, że cały czas marzysz o posiłku. Główną przyczyną jest to, że zbilansowane śniadanie normalizuje poziom glukozy, która spada z dnia na dzień. Z kolei glukoza bezpośrednio wpływa na funkcje poznawcze mózgu. Dlatego pomijając poranny posiłek, będziesz mniej uważny, dowcipny i kreatywny, niż gdybyś je zjadł. W przypadku sportowców sytuacja nie jest taka prosta. Wielu sportowców uważa, że po zjedzeniu śniadania z produktami o niskim indeksie glikemicznym zwiększa się nasza wytrzymałość w biegach długodystansowych. Jednak musisz zjeść śniadanie trzy godziny przed treningiem.

0 Komentarze

Warte uwagi

Dlaczego pozwalam moim dzieciom na śmieciowe...

Moje dzieci jadły Lucky Charms każdego ranka przez tydzień. No, nie do końca tydzień. Lucky Charms skończyły się trzeciego lub czwartego dnia, więc przerzuciły się na Honey Nut Cheerios i...

Sekcje portalu