Zumba Dance: Plusy i minusy, których możesz się spodziewać

Udostępnij:

Zumba to najnowszy dodatek do fitnessu i tańca; jest to aerobowy program taneczny inspirowany kilkoma formami tańca w stylu latynoskim i amerykańskim, takimi jak hip-hop i salsa. Obecnie istnieje 200.000 miejsc, w których odbywają się zajęcia Zumby w 180 krajach na całym świecie. W przeciwieństwie do tradycyjnych zajęć fitness, na których słyszy się chrząknięcia, na zajęciach Zumby słychać muzykę latynoską. Zumba to hiszpańskie słowo oznaczające szybki i energiczny ruch. Na pomysł tańca Zumba wpadł Alberto Beto Perez, kolumbijski tancerz. Zajęcia rozpoczął w latach 90-tych w swojej ojczyźnie. Jednak oficjalnie zajęcia taneczne założył w 2001 roku w USA. Od czasu wydania w 2001 roku, zajęcia taneczne Zumba rozwinęły się wykładniczo pod względem oferowanych programów fitness. Przyjrzyjmy się im poniżej:

Rodzaje zajęć tanecznych Zumba

Istnieje szeroka gama programów tanecznych Zumba, z których możesz wybierać. Niektóre z najbardziej popularnych programów to:

    Zumba Step: Jest podobny do standardowego tańca Zumba, ale z kilkoma bardziej aerobowymi krokami dla szybkich ruchów nóg. Jeśli chcesz, aby ton nogi do kształtu, Zumba krok jest jeden dla Ciebie.Zumba Toning: Dodaje jakąś część tradycyjnego treningu siłowego przy użyciu tonujących (lekkich) kijów.ZumbaKids: Są to zajęcia Zumby zaprojektowane specjalnie dla dzieci. Zajęcia ZumbaKids wzbogacone są o gry i zabawy, dzięki którym dzieci mogą cieszyć się zajęciami tanecznymi Zumby.Zumba Gold: Te zajęcia dedykowane są dla osób starszych. Są one podobne do tradycyjnej Zumby, ale o niskiej intensywności.Aqua Zumba: Przynosi szaloną zabawę Zumby do basenu. Aqua Zumba jest bardziej intensywna, ponieważ musisz wykonywać swoje ruchy w wodzie.Strong by Zumba: Zumba nie zapewnia zbyt wielu korzyści siłowych, ale nowy program Strong by Zumba to hybrydowy trening o wysokiej intensywności, który łączy taniec z treningiem siłowym. Polega on na wykonywaniu ćwiczeń takich jak pompki, przysiady i wypady, których choreografia opiera się na melodii bitów.

Jakie są zalety Zumby?

Taneczny program fitness Zumba zaczyna się od wolnej muzyki i stopniowo zwiększa intensywność w czasie. Pomaga to spalić kalorie, poprawić zdrowie układu sercowo-naczyniowego oraz koordynację i równowagę. Poniżej wymienione są niektóre z korzyści zdrowotnych płynących z zajęć tanecznych Zumby.

#1 Spalanie kalorii i tłuszczu

Zumba angażuje ruch całego ciała. Będziesz poruszać wszystkim, od rąk do stóp. Ponadto, rutyna tańca jest dość szybka i prosta. Dlatego też Zumba może pomóc Ci spalić kalorie i zredukować tkankę tłuszczową. Możesz spodziewać się spalić od 500 do 800 kalorii w ciągu godziny. Rutyna całego ciała eliminuje stres na mięśniach i poprawia kondycję.

#2 Poprawia kondycję sercowo-naczyniową

Ważne jest, aby utrzymać serce w dobrej kondycji, a taniec Zumba właśnie w tym pomaga. Ruchy taneczne w Zumbie sprawiają, że Twoje serce pompuje szybciej. Szybkie ruchy w rutynie Zumby zmuszają Cię do ciężkiego oddychania, co z kolei sprawia, że Twoje płuca dodają więcej tlenu do krwi, która krąży w całym organizmie. Im więcej oddychasz, tym wyższy poziom energii idzie i utrzymuje cię w dobrej formie.

#3 Wzmocnienie wytrzymałości rdzenia

Twoja wytrzymałość rdzenia wzrośnie, jeśli będziesz regularnie ćwiczyć Zumbę, ponieważ prawie każdy mięsień Twojego ciała porusza się podczas treningu tanecznego, a Twój rdzeń musi pracować bez przerwy, aby ustabilizować ciało.

#4 Kontrola/obniżenie ciśnienia krwi

Otyłość sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na wysokie ciśnienie krwi. Im bardziej wzrasta Twoja masa ciała, tym bardziej prawdopodobne jest, że złapiesz nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi). Nawet niewielka utrata wagi może znacząco wpłynąć na ryzyko wystąpienia nadciśnienia. Ponieważ taniec Zumba pomaga w redukcji wagi, jest to jeden z najlepszych sposobów na kontrolowanie/obniżenie ciśnienia krwi.

#5 Korzyści psychologiczne

Zumba ma również korzyści psychologiczne. Jest to przyjemny trening. Ponieważ podczas ćwiczeń tanecznych zumby będziesz skupiać się na muzyce i krokach, najprawdopodobniej zapomnisz o wszystkich napięciach. Zmniejsza to presję psychiczną i pomaga pozbyć się stresu. Podczas ćwiczeń organizm uwalnia endorfiny, a endorfiny sprawiają, że człowiek jest szczęśliwy! Zumba sprawi również, że staniesz się bardziej aktywny społecznie. Wszystkie treningi odbywają się w grupach. W związku z tym, możesz łatwo wchodzić w interakcje z innymi ludźmi wokół ciebie.

#6 Trening całego ciała

Podczas gdy ludzie korzystają z pomocy rutynowej choreografii, nie ma dobrego lub złego sposobu na wykonywanie Zumby. Najważniejszym celem każdego, kto bierze udział w zajęciach jest poruszanie ciałem tak szybko i sprawnie, jak to tylko możliwe. Wymaga to ruchu całego ciała. Mówiąc prościej, taniec Zumba daje trening całemu ciału.

#7 Poprawia Metabolizm

Trening całego ciała i ogólne korzyści zdrowotne płynące z Zumby pomagają poprawić metabolizm. Trening poprawia krążenie krwi, a tym samym poprawia metabolizm i odporność.

#8 Długotrwałe zaangażowanie

Trudniejsze niż rozpoczęcie jakiejkolwiek formy ćwiczeń jest kontynuowanie ich wykonywania. Rezultaty, jakie osiągniesz dzięki jakiejkolwiek rutynie treningowej zależą od tego, ile poświęcenia i konsekwencji wykażesz. Tradycyjne treningi mogą stać się nudne, jeśli nie jesteś fitness freak. Jednak Zumba, z drugiej strony, jest zabawne ćwiczenia do zrobienia. Pomaga to utrzymać zaangażowanie przez dłuższy czas, co daje lepsze rezultaty.

Zajęcia taneczne z Zumby podczas tej pandemii? Cóż, jest to możliwe tylko z Healthify Studio! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Jakie są wady Zumby?

Zumba dance oferuje kilka korzyści, ale to nie wszystkie plusy. Wraz z zaletami, musisz być również świadomy wad Zumby. Oto niektóre z minusów tańca Zumba.

#1 May Suffer Dehydration

Zumba ma szybką rutynę do naśladowania. Będziesz poruszać prawie każdy mięsień w swoim ciele podczas wykonywania tańca Zumba. To spowoduje dużo pocenia się i dużo ruchu z małymi przerwami, co prowadzi do odwodnienia, jeśli nie pijesz wystarczająco dużo wody podczas tańca.

#2 Trudny do nauczenia się i zapamiętania

Taniec Zumba jest inspirowany latynoskimi stylami tańca, które wymagają koordynacji i rytmu. Z tego powodu, może być trudny do wykonania. Ponadto, rutyna jest szybka i sprawia, że zapamiętanie kroków staje się wyzwaniem dla Ciebie. Może to prowadzić do niewłaściwych ruchów, które mogą być ryzykowne dla Twoich kości i mięśni.

#3 Nie poprawia siły mięśniowej

Zumba dance jest bez wątpienia jednym z najlepszych sposobów na poprawę wytrzymałości aerobowej, ale nie zapewnia zbyt wielu korzyści w zakresie siły mięśni. Potrzebujesz ćwiczeń z ciężarkami, aby zyskać siłę.

Podsumowanie

Skuteczna rutyna tańca Zumba pomoże Ci tonować swoje ciało skutecznie. Ale, to jest konieczne, aby zrozumieć, że Zumba sam nie dostaniesz w kształcie. Dlatego też, należy zdecydować się na rutynę, która obejmuje zarówno taniec Zumba i tradycyjne ćwiczenia siłowe. Połączone rutynowe pomoże poprawić ogólną kondycję, co z kolei pomoże Ci prowadzić długie i zdrowe życie. Tak więc, jeśli kochasz taniec i chcesz wrócić do formy, dołącz do programu Zumba fitness. Nie przestawaj tańczyć i ciesz się tym!

Tagi: wady zumbypros of zumba dancezumbazumba dance

0 Komentarze

Warte uwagi

5 najlepszych i najgorszych potraw podczas Ramzanu

Nadszedł święty miesiąc Ramzan, a wraz z nim rozpoczyna się sezon pysznych uczt i pobożnego postu. Ramzan to nie tylko sezon modlitwy i dobroczynności, to także czas, kiedy można popaść w...

Sekcje portalu