Czarna kawa 101: Wszystko, co musisz wiedzieć!

Udostępnij:

Być może uwielbiasz poranną czarną kawę, która dodaje Ci energii i przygotowuje na cały dzień, ale jak dużo o niej wiesz? Czy wiesz, jak picie czarnej kawy wpływa na Twoje ciało i umysł? Czy znasz zalety czarnej kawy, jak również jej skutki uboczne?

Czarna kawa to po prostu kawa, która jest zwykle parzona bez dodatków takich jak cukier, mleko, śmietanka czy aromaty. Chociaż ma ona nieco gorzki smak w porównaniu z kawą aromatyzowaną dodatkami, wiele osób uwielbia filiżankę mocnej czarnej kawy. W rzeczywistości, dla niektórych jest ona częścią ich codziennej diety. W tym artykule mówimy o korzyściach płynących z picia czarnej kawy, jak może pomóc w utracie wagi, potencjalnych skutkach ubocznych, a także o tym, jak zrobić idealną filiżankę czarnej kawy.

Spis treści

    Wartość odżywcza czarnej kawyCzarna kawa dla utraty wagiKawa czarna korzyściJak zrobić czarną kawęSkutki uboczne czarnej kawyPodsumowanieCzęsto zadawane pytania (FAQ)

Wartość odżywcza czarnej kawy

Jeśli szukasz napoju, który ma niską zawartość kalorii, tłuszczów i węglowodanów, to czarna kawa jest idealnym napojem dla Ciebie. Mówiąc wprost, picie kawy staje się powodem do niepokoju dopiero wtedy, gdy pijemy ją regularnie z mlekiem, cukrem, śmietanką itp. Z tymi dodatkami, nawet jedna filiżanka kawy może zawierać tyle kalorii, co bardzo duży kawałek ciasta.

Zazwyczaj 8-uncjowa filiżanka czarnej kawy zawiera:

    0% tłuszczu0% cholesterolu0% sodu0% węglowodanów0% cukru4% potasu

Jak sami widzicie, czarna kawa nie dostarcza kalorii, tłuszczów ani cholesterolu. Nie oznacza to jednak, że jest ona "zdrowa" lub "odżywcza". W rzeczywistości, czarna kawa ma bardzo niską wartość odżywczą, poza tym, że dostarcza niewielką ilość potasu. Po prostu nie dodaje zbyt wielu kalorii.

Tak więc, w prostych słowach, zawartość kalorii w czarnej kawie jest bardzo niska, co czyni ją idealnym napojem dla tych, którzy szukają regularnego napoju, który nie zaszkodzi ich zdrowiu. Jeśli chcesz uzyskać więcej wartości odżywczych z kawy, to można to zrobić, wybierając różne rodzaje napojów kawowych, takich jak latte, mokka, cappuccino i innych.

Czarna kawa na odchudzanie

Wiele osób, nawet tych, którzy piją czarną kawę regularnie, nie zdaje sobie sprawy, że napój ten jest doskonałym katalizatorem utraty wagi. Jeśli chcesz schudnąć z powodów estetycznych lub zdrowotnych, lub po prostu nie czujesz się dobrze we własnym ciele, nie jest tajemnicą, że dieta jest ważną częścią każdej podróży odchudzającej. Musisz spożywać pokarmy i napoje, które pomogą Ci osiągnąć swój cel, a czarna kawa jest jednym z nich.

Poniżej omawiamy korzyści płynące z czarnej kawy dla utraty wagi:

    Czarna kawa zawiera kwas chlorogenowy, który pomaga spowolnić produkcję glukozy w organizmie. Oznacza to, że jeśli pijesz czarną kawę po posiłku, wtedy twoje ciało będzie produkować mniej glukozy, jak również komórek tłuszczowych.Czarna kawa zawiera również przeciwutleniacze, które pomagają w procesie utraty wagi.Ponieważ czarna kawa jest bogata w kofeinę, pomaga w stymulacji aktywności metabolicznej i zwiększa poziom energii, a tym samym tłumi głód.Jak wspomniano wcześniej, czarna kawa jest napojem niskokalorycznym, a także nie zawiera tłuszczów i cholesterolu. Oznacza to, że nie można umieścić na wadze przez picie czarnej kawy codziennie.Wiele osób lubi wziąć czarną kawę na kilka minut przed uderzeniem siłowni. To dlatego, że może zwiększyć metabolizm znacznie, co pozwala czerpać więcej korzyści z sesji workout.Other czarnej kawy korzyści dla utraty wagi obejmują zmniejszenie zawartości wody w organizmie. W wyniku częstego oddawania moczu, będzie zmniejszyć nadmiar wody w organizmie, co pomaga w tymczasowej utraty wagi.

Jeśli bierzesz czarną kawę do utraty wagi, ważne jest, aby pamiętać, że należy pić go bez żadnych dodatków. Oznacza to, że nie ma cukru, śmietany, mleka lub innego dodanego smaku. Z takich dodatków, a następnie wszystkie te korzyści omówione powyżej są niweczone, ponieważ wtedy napój będzie zawierać kalorie, tłuszcze i cholesterol. To powiedziawszy, to jest koniecznością, aby przestrzegać właściwej diety rutynowych w celu utraty wagi.

Zalety czarnej kawy

Jeśli uwielbiasz czarną kawę, z pewnością ucieszy Cię wiadomość, że napój ten oferuje wiele korzyści, zarówno dla Twojego ciała, jak i umysłu. Omówmy te korzyści czarnej kawy w szczegółach poniżej:

Poprawia zdrowie układu sercowo-naczyniowego

Regularne spożywanie czarnej kawy może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, ale efekt ten zmniejsza się wraz z upływem czasu. Badania wykazały, że picie jednej do dwóch filiżanek czarnej kawy każdego dnia może zmniejszyć ryzyko rozwoju różnych chorób układu krążenia, w tym udaru mózgu. Oznacza to, że z czasem czarna kawa daje Ci silniejsze serce. Poza tym, zmniejsza się również stan zapalny w organizmie.

Poprawia Twoją pamięć

Czarna kawa jest znana z tego, że jest świetna na poprawę pamięci. Z wiekiem nasze zdolności poznawcze ulegają pogorszeniu i jesteśmy bardziej narażeni na rozwój chorób związanych z pamięcią, takich jak choroba Alzheimera, demencja i choroba Parkinsona. Regularne picie czarnej kawy może pomóc w walce z tymi chorobami, utrzymując mózg w dobrej kondycji i zdrowiu. Utrzymuje nerwy w stanie aktywności, dzięki czemu poprawia funkcjonowanie mózgu.

Jest dobra dla Twojej wątroby

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z picia czarnej kawy jest fakt, że wzmacnia ona zdrowie wątroby. Twoja wątroba jest ważnym organem w organizmie, który wykonuje wiele funkcji. Ważne jest, aby utrzymać ją w zdrowiu, a czarna kawa jest do tego idealna. Regularne spożywanie czarnej kawy ma związek z zapobieganiem rakowi wątroby, stłuszczeniu wątroby, zapaleniu wątroby oraz marskości alkoholowej. Badania wykazały, że ludzie, którzy spożywają cztery filiżanki czarnej kawy dziennie, mają znacznie mniejsze szanse na rozwój jakiejkolwiek choroby wątroby. Dzieje się tak dlatego, że zawartość czarnej kawy może pomóc obniżyć poziom szkodliwych enzymów wątrobowych, które znajdują się we krwi.

Pomaga oczyścić żołądek

Kawa jest napojem moczopędnym, co oznacza, że im więcej jej spożywasz, tym częściej będziesz oddawać mocz. Oznacza to, że toksyny i bakterie są wypłukiwane z Twojego żołądka za każdym razem, gdy oddajesz mocz. W ten sposób oczyszczasz żołądek i utrzymujesz ogólny stan zdrowia.

Może pomóc w zapobieganiu ryzyku rozwoju raka

Badania wykazały, że regularne spożywanie czarnej kawy może być związane z niższym ryzykiem rozwoju niektórych rodzajów raka, takich jak rak wątroby, rak piersi, rak jelita grubego i rak odbytnicy. Kawa świetnie nadaje się do zmniejszania stanów zapalnych w organizmie, co pomaga zapobiegać rozwojowi nowotworów.

Jest bogata w antyoksydanty

Wiele korzyści zdrowotnych płynących z czarnej kawy wynika z jej bogatej zawartości przeciwutleniaczy. Silne przeciwutleniacze, takie jak potas, magnez, witamina B2, B3 i B5, a także mangan można znaleźć w czarnej kawie.

Jak przyrządzić czarną kawę

Chociaż nie ma jednego właściwego sposobu parzenia czarnej kawy i różni ludzie przyrządzają ją na swój własny sposób, istnieją kroki, które możesz podjąć, aby zapewnić sobie niesamowity smak napoju za każdym razem.

Istnieją dwa sposoby parzenia czarnej kawy - poprzez samodzielne mielenie lub przy użyciu ekspresu. Jeśli chcesz uzyskać czystą czarną kawę o naprawdę delikatnym smaku, najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne mielenie kawy. Weź około trzech łyżek stołowych kawy i zmiel je, aż będą tak drobne jak sól morska. Zagotuj około 600 gramów wody. Dodaj filtr do swojego drippera, wypełniając go zmieloną kawą. Delikatnie postukaj w powierzchnię i przelej do filiżanki. Twoja czarna kawa będzie gotowa w mgnieniu oka.

Inną opcją jest po prostu użycie ekspresu do kawy, co większość ludzi robi ze względu na to, jak wygodne jest to rozwiązanie.

Skutki uboczne czarnej kawy

Omówiliśmy zalety czarnej kawy i to, jak pomaga w utracie wagi, ale czy to wszystko jest dobre? Czy nie ma ona żadnych skutków ubocznych? Jak wszystko, nadmierne spożycie czarnej kawy nie powoduje skutków ubocznych, które są omówione poniżej:

    Zbyt dużo czarnej kawy uwalnia wysoki poziom hormonów stresu w organizmie, co prowadzi tylko do niepokoju i stresu. To może być łatwe do czuć się zdenerwowany, gdy spożywają zbyt dużo kofeiny.Nadmierne spożycie kawy może poważnie bałagan rutynę snu. Zaleca się, aby unikać kawy na kilka godzin przed snem, jeśli chcesz uzyskać dobry sen.Czarna kawa jest bogata w kofeinę i kwas, co oznacza, że nadmierne spożycie może prowadzić do kwasowości w żołądku. Prawdopodobnie będziesz mieć skurcze i skurcze brzucha.Zbyt dużo kawy w twoim systemie utrudnia organizmowi wchłanianie minerałów z codziennej diety, takich jak żelazo, wapń i cynk.

Podsumowanie

Czarna kawa ma wiele korzyści dla zdrowia, a także pomaga w utracie wagi. Może pomóc wzmocnić pamięć, zwiększyć metabolizm, utrzymać wątrobę i serce w zdrowiu, a także pomaga obniżyć ryzyko zachorowania na raka.

Jednak należy ją przyjmować z umiarem, ponieważ jak wszystko, zbyt dużo może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Należą do nich kwasowość, zwiększony stres i niepokój, niskie tempo wchłaniania minerałów i zaburzona rutyna snu.

Ogólnie rzecz biorąc, czarna kawa, spożywana z umiarem, jest doskonałym napojem, który nie zawiera kalorii, tłuszczów ani cholesterolu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQs)

Q. Ile czarnej kawy należy pić dziennie? O: Kofeina, aktywny składnik kawy, jest najpowszechniej spożywaną substancją psychoaktywną na świecie. Zawartość kofeiny w kawie jest bardzo zróżnicowana i waha się od 50 do ponad 400 mg na filiżankę. Mała filiżanka kawy parzonej w domu może dostarczyć 50 mg. Ogólnie rzecz biorąc, przeciętna 8-uncjowa filiżanka kawy (240 ml) zawiera około 100 mg kofeiny. Kilka źródeł sugeruje, że 400 mg kofeiny dziennie - odpowiednik 4 filiżanek (945 ml) kawy dziennie - jest bezpieczne dla większości zdrowych osób dorosłych. P. Czy czarna kawa jest dobra na odchudzanie? O: Czarna kawa zawiera kwas chlorogenowy, który przyspiesza utratę wagi. Jeśli spożywasz czarną kawę po kolacji lub obiedzie, obecność kwasu chlorogenowego spowalnia produkcję glukozy w organizmie. Ponadto, produkcja nowych komórek tłuszczowych jest zmniejszona, co oznacza mniej kalorii w organizmie. Czarna kawa zawiera kofeinę, która bardzo skutecznie zwiększa aktywność metaboliczną i podnosi poziom energii w naszym organizmie. Lepsza aktywność metaboliczna i wysoki poziom energii może prowadzić do tłumienia głodu w organizmie. Należy jednak pamiętać, aby unikać dodawania cukru lub innych substancji słodzących, aby uczynić go napojem niskokalorycznym. Jest też wiele osób, które ważą więcej z powodu nadmiaru wody w organizmie. Czarna kawa pomaga zmniejszyć dodatkową zawartość wody w organizmie poprzez częste oddawanie moczu. Ta metoda pomaga zrzucić zbędne kilogramy bez żadnych groźnych skutków ubocznych. P. Czy kawa powoduje tycie? A: Chociaż niektóre badania sugerują, że kawa może być korzystne dla utraty wagi, może również negatywnie wpływać na wagę na kilka sposobów.Kofeina może zakłócać zdrowe wzorce snuKofeina działa jako środek pobudzający, blokując działanie adenozyny, substancji chemicznej w mózgu, która powoduje senność. Może to być pomocne, jeśli potrzebujesz dodatkowego zastrzyku energii. Jednak kawa spożywana później w ciągu dnia może zaburzać rytm snu. To z kolei może prowadzić do przybierania na wadze. Słaby sen wiąże się z wyższą masą ciała, zwiększonym apetytem i większą ochotą na przetworzoną żywnośćNiektóre napoje kawowe są pełne kalorii i cukruChoć zwykła kawa jest niskokaloryczna, wiele napojów kawowych zawiera kalorie i cukier. Regularne spożywanie słodzonych napojów, takich jak słodzone mieszanki kawowe, wiąże się z przyrostem masy ciała i wyższym ryzykiem otyłości. P. Czy można pić czarną kawę na pusty żołądek? O: Kofeina obecna w kawie może również powodować dyskomfort żołądkowo-jelitowy poprzez zwiększenie produkcji kwasu żołądkowego (kwasu solnego), który na odpowiednim poziomie pomaga organizmowi trawić pokarm. Jeśli pijesz kawę na pusty żołądek, może to spowodować zwiększenie ilości kwasu w organizmie. Nawet kawa bezkofeinowa może stymulować produkcję kwasu, który przy regularnym spożywaniu na pusty żołądek może być szkodliwy dla wyściółki żołądka. Może to prowadzić do niestrawności w ciągu dnia, zespołu jelita drażliwego (IBS), zgagi i wrzodów żołądka.
Tagi: czarna kawa, czarna kawa i utrata wagi, czarna kawa korzyści, czarna kawa wartość odżywcza, czarna kawa skutki uboczne, jak zrobić czarną kawę, utrata wagi.

0 Komentarze

Warte uwagi

Co robić, gdy dziecko czuje się pozbawione...

Dostałam to pytanie ostatnio na mojej stronie Real Mom Nutrition na Facebooku od mamy Kelli: Staram się karmić moją rodzinę głównie czystym jedzeniem. Staram się jeść przekąski tylko w...

Sekcje portalu