Czy właściwa dieta może pomóc pokonać cukrzycę?

Udostępnij:

Z aż 50 milionami osób cierpiących na cukrzycę typu 2, Indie są światową stolicą cukrzycy. Oczekuje się, że w najbliższych latach obciążenie to jeszcze wzrośnie - WHO szacuje wzrost o 58 procent, z 51 milionów osób w 2010 roku do 87 milionów w 2030 roku.

Ale co to jest cukrzyca? Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, w których u danej osoby występuje wysoki poziom cukru we krwi. Może to być spowodowane nieodpowiednią produkcją insuliny, tym, że komórki organizmu nie reagują na insulinę lub obiema tymi przyczynami. Cukrzyca może być typu 1, zwana również cukrzycą młodzieńczą i stanem, w którym organizm w ogóle nie wytwarza insuliny, lub typu 2, w którym organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny do prawidłowego funkcjonowania lub staje się odporny na insulinę.

Utrzymanie cukrzycy pod kontrolą ma kluczowe znaczenie dla prowadzenia długiego i zdrowego życia i właśnie tu wkracza dieta. Właściwa dieta odgrywa niezwykle ważną rolę w utrzymaniu poziomu cukru we krwi pod kontrolą i zapewnieniu diabetykom możliwości prowadzenia normalnego życia.

Jaki rodzaj żywności jest najlepszy dla osoby z cukrzycą?

Należy wybierać pokarmy o niskiej zawartości tłuszczu i kalorii oraz wysokiej zawartości błonnika i białka. Błonnik spowalnia uwalnianie glukozy do krwiobiegu, zapobiegając skokom poziomu cukru we krwi, które pogarszają kontrolę cukru i powodują uczucie głodu. Diabetycy muszą włączyć do swojej diety wiele produktów o niskim indeksie glikemicznym - takich, które prowadzą do stałego wzrostu poziomu glukozy we krwi i łagodnego wzrostu insuliny.

Czy istnieją jakieś superfoods, które mogą pomóc pokonać cukrzycę?

    Jabłka Fińskie badanie wykazało, że mężczyźni, którzy jedli najwięcej jabłek i innych pokarmów bogatych w kwercetynę, mieli o 20 procent mniej zgonów z powodu cukrzycy i chorób serca. Jabłko dziennie może naprawdę trzymać lekarza z dala.Whole FruitsOpt dla owoców, które są bogate w błonnik, rozpuszczalne, jak i nierozpuszczalne, aby pomóc utrzymać poziom cukru pod kontrolą. Zalecane są owoce cytrusowe, guawa i gruszki. Zawsze wybieraj całe owoce zamiast soków owocowych i unikaj jedzenia owoców po posiłku, ponieważ może to podnieść poziom cukru we krwi.Rośliny strączkoweNiskie w tłuszcz i bogate w białko, rośliny strączkowe mogą być najlepszym przyjacielem diabetyka. Są one również dobrym źródłem białka i błonnika. Włącz do swojej diety wszystkie rodzaje roślin strączkowych, czy to ciecierzycę, fasolę kidney, fasolę cannelloni lub soczewicę.Ryby/nasiona lnuOba te pokarmy są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, "dobry tłuszcz", który może zmniejszyć niższy, zatykający tętnice cholesterol LDL i trójglicerydy oraz zwiększyć poziom "dobrego" cholesterolu HDL. Badania połączyły zwiększony poziom cukru do zwiększonego poziomu cholesterolu we krwi.High-fibre żywności University of Texas Southwestern Medical Center naukowcy odkryli, że zwiększenie spożycia błonnika z 24 do 50 gm każdego dnia może znacznie poprawić poziom cukru we krwi. Spróbuj i dostać w dobrej mieszanki z owoców, warzyw, roślin strączkowych, brązowy ryż i pełnoziarnisty makaron, płatki śniadaniowe i chleb.Cinnamon Naukowcy z Human Nutrition Research Center w Beltsville, Maryland, stwierdził, że spożywanie ½ łyżeczki cynamonu każdego dnia może sprawić, że komórki bardziej wrażliwe na insulinę. Kończą one przekształcanie cukru z krwi w energię. Regularne spożywanie tego superfood może pomóc oczyścić tętnice.

Czy chorzy na cukrzycę powinni przestrzegać szczególnej rutyny, jeśli chodzi o posiłki/przekąski?

Jedzenie na czas jest najważniejszą rzeczą dla każdego chorego na cukrzycę. Może to zapobiec wahaniom poziomu cukru we krwi. Opóźnianie posiłków może prowadzić do hipoglikemii, a nadmierne objadanie się w dowolnym momencie może prowadzić do hiperglikemii. Kluczem jest umiar i punktualność.

Co mogą zrobić osoby w stanie przedcukrzycowym?

Osoby w stanie przedcukrzycowym są podatne na cukrzycę. Muszą one dbać o to, by BMI i procentowa zawartość tłuszczu były zawsze w normie. Muszą wpoić sobie nawyk spożywania pokarmów o niskim indeksie glikemicznym i trzymać się z dala od żywności przetworzonej i rafinowanej. To, wraz z odpowiednimi ćwiczeniami, może pomóc kontrolować stan przedcukrzycowy.

Czy ma Pan jakieś inne rady dla pacjentów z cukrzycą/przedcukrzycą?

    Unikaj przetworzonej i rafinowanej żywności, napojów gazowanych, słodyczy i słodzonej żywności.Postaw na punktualne spożywanie posiłków i wybieraj małe, częste posiłki o niskim indeksie glikemicznym.Uważaj na spożycie ziemniaków, buraków, marchwi, białego ryżu, chikan, jabłek kremowych, winogron i mango.Znajdź czas na konsekwentną aktywność fizyczną pod okiem instruktora.

Chcesz porozmawiać z naszymi edukatorami ds. cukrzycy? Skontaktuj się z nami za pośrednictwem naszej infolinii i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji.

Bądź fit z HealthifyMe. Zarejestruj się tutaj

Tags: jabłkadiabetykdiabetycznydiety wykresdiety dla cukrzykówryby/nasiona lnuLeguminyprawidłowa dieta dla diabetykówessuperfoods

0 Komentarze

Warte uwagi

Czy sportowcy wytrzymałościowi powinni...

Glutamina jest popularnym suplementem na obwodzie bywalca siłowni przez jakiś czas. Wiele osób bierze ten suplement aminokwasowy w nadziei, że pomoże on zwiększyć masę mięśniową. Jednak...

Sekcje portalu