Dieta Montignaca nie jest do końca poprawną nazwą, ponieważ w rzeczywistości jest tylko metodą lub teorią żywienia. Montignac opracował ją po analitycznym przetworzeniu wielu prac naukowych dotyczących żywienia, publikowanych od początku lat 80. ubiegłego wieku. Potem były eksperymenty, które Michel Montignac przeprowadził we współpracy z lekarzami, dietetykami i naukowcami. Rezultatem jest metoda Montignac (lub dieta), która pomaga przywrócić normalną wagę i ją ustabilizować.

Istota metody Montignac

Jak powiedzieliśmy, dieta Montignac nie jest dietą w tradycyjnym sensie. Każda dieta opiera się na ograniczaniu kalorii i ilości spożywanego pokarmu, dlatego można ją stosować tylko przez określony czas, aby nie zaszkodzić organizmowi. To, co wszyscy nazywają dietą Montignac, jest w rzeczywistości teorią, która sugeruje zmianę nawyków żywieniowych w celu utraty wagi i utrzymania zdrowej masy ciała.

Taka dieta według Montignaca nie ogranicza posiłków do określonej ilości pokarmu, to kwestia zbilansowanej diety. Ta ostatnia opiera się na doborze pokarmów ze wszystkich grup do każdego posiłku: tłuszczów, białek i węglowodanów. Produkty dobierane są pod kątem ich specyficznego składu i zdolności do wywoływania reakcji metabolicznych, które zapobiegają nadmiernemu przyrostowi masy ciała. Ponadto „dieta” Montignac zapobiega ryzyku rozwoju chorób układu krążenia i cukrzycy. Montignac uważał, że na przyrost masy ciała wpływają nasze codzienne nawyki żywieniowe, które należy zmienić. Do tego została stworzona metoda lekarska.

Główne zasady Metody Montignaca:

Pozbycie się zwykłych pomysłów dotyczących odżywiania, które opierają się wyłącznie na zawartości kalorii w produkcie. Dobór żywności zgodnie z ich określonym składem odżywczym i potencjałem metabolicznym.

W trakcie swoich badań dr Montignac ustalił, że połączenie szybkich węglowodanów (słodyczy, ciastek, owoców, ciastek), zarówno samodzielnie, jak i z tłuszczami, wywołuje silny apetyt. Właśnie dlatego szybkie węglowodany i fast food uzależniają. Zgodnie z metodą Montignaca winowajcą nadwagi jest insulina, co zostało udowodnione naukowo. Hormon jest wytwarzany, gdy wzrasta poziom glukozy we krwi. Głównym zadaniem odchudzania jest obniżenie poziomu insuliny. Można tego dokonać, dostarczając organizmowi węglowodany złożone (warzywa, zboża, makaron), które nie powodują nagłych skoków poziomu cukru we krwi, ale stopniowo uwalniają energię, zapewniając długotrwałe uczucie sytości i zmniejszając produkcję insuliny. Twój organizm nie będzie wymagał „szybkiej” wymiany, czyli słodyczy i szkodliwej żywności.

Co jeść?

Dlatego zgodnie z metodą Montignaca musisz jeść w następujący sposób:

• Spośród pokarmów zawierających głównie węglowodany wybieraj te o niskim indeksie glikemicznym

• Spośród żywności, która zawiera głównie tłuszcze, wybierz te, które zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby, awokado) oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek i inne oleje roślinne); Unikaj nasyconych kwasów tłuszczowych (smalec, bekon, masło, tłuszcz wołowy).

• Wśród produktów białkowych należy zwrócić uwagę na ich pochodzenie (roślinne lub zwierzęce). Wiele z nich jest komplementarnych lub wymiennych, a także neutralnych w stosunku do hiperinsulinizmu (metabolicznego procesu tycia).

Wiedząc to wszystko, możesz określić podstawowe zasady „diety” Montignac. Aby więc pozbyć się uzależnienia od jedzenia, a także normalizować metabolizm i wagę, konieczne jest:

• jedz małe posiłki 4-5 razy dziennie;

• zapomnij o połączeniu „tłuszcze + węglowodany” - pokarmy bogate w te składniki odżywcze można spożywać już po 3-godzinnej przerwie. Lepiej jest zastąpić kombinację „tłuszczami + białko”, a węglowodany stosować z węglowodanami;

• zrezygnować z cukru w dowolnej postaci (można jeść owoce, miód też, ale rzadko);

• odmawiaj sosów (z wyjątkiem soi) i przygotuj dressingi na bazie olejów roślinnych i soku z cytryny lub octu;

• wykluczyć z diety wyroby cukiernicze i piekarnicze, a także makarony (z wyjątkiem produktów pełnoziarnistych) i biały ryż;

• zmniejszyć spożycie napojów zawierających kofeinę;

• zrezygnuj z gotowych produktów, takich jak konserwy, i jedz tylko naturalną żywność.

0 Komentarze

Warte uwagi

9 skutecznych asan jogi, które pomagają...

Joga to odwieczna praktyka, która polega na wspólnej pracy nad ciałem, umysłem, oddechem i duchem. Na długo zanim zaczęto stosować leki, joga była używana jako metoda utrzymywania ciała w...

Sekcje portalu