Dieta South Beach została opracowana przez amerykańskich dietetyków i ma na celu przede wszystkim szybką utratę wagi, ale co najważniejsze, zmianę nawyków żywieniowych. Dieta South Beach w pewnym sensie nigdy się nie kończy - po prostu zmieniasz swoje nawyki żywieniowe. Na początku pierwszej fazy diety South Beach bardzo szybko schudniesz, głównie poprzez utratę płynów.

Co to jest dieta South Beach

Amerykańskiemu kardiologowi Arthurowi Agatstonowi i jego współpracownikom, którzy opracowali specjalny system odżywiania dla swoich pacjentów cierpiących na nadmierną otyłość i problemy z układem sercowo-naczyniowym, przypisuje się autorstwo metody odchudzania pod uroczą nazwą „South Beach Diet”. Zasadniczo jest to trójstopniowy plan posiłków. Zgodnie z dietą South Beach „dobre” węglowodany znajdujące się na przykład w fasoli, warzywach i produktach pełnoziarnistych mają lepszy wpływ na poziom cukru we krwi niż składniki odżywcze znajdujące się w zbożach i owocach, które są powszechnie spotykane w diecie zachodniej. Ponadto metoda Agatston nakazuje wyeliminowanie z diety tłuszczów nasyconych i trans zastępując je tłuszczami nienasyconymi, które lepiej kontrolują poziom cholesterolu w organizmie, a także zapobiegają chorobom serca. „Dobre” tłuszcze nienasycone znajdują się w tłustych rybach, orzechach i chudym mięsie.

Trzy etapy diety South Beach

Pierwszy to etap ostrych restrykcji trwający dwa tygodnie: na tym etapie prawie wszystkie rodzaje cukru (w tym owoce) są wykluczone z diety, a na pierwszym etapie należy jeść chude mięso, warzywa, orzechy i sałatkę z oliwą. Mniej rygorystyczny jest drugi etap, który dopuszcza produkty mleczne, owoce i pełne ziarna. Trzeci etap wzmacnia doświadczenie zdobyte podczas dwóch pierwszych etapów. Według przewodników dietetycznych South Beach, kiedy już zrozumiesz, jak cukier i głód wpływają na twoje nawyki żywieniowe, będziesz podchodzić do jedzenia w zupełnie nowy sposób. Dlatego po głównej części diety potrzebny jest trzeci, utrwalający etap.

Dlaczego dieta South Beach sprawia, że tracimy na wadze

Na początku pierwszej fazy diety South Beach bardzo szybko tracisz na wadze, głównie w wyniku utraty płynów. Gdy organizm zostanie odcięty od dostaw cukru (w pierwszej fazie diety, a w mniejszym stopniu w drugiej), zacznie korzystać z własnych zapasów cukru. Węglowodany w organizmie występują w postaci glikogenu. Ponieważ glikogen występuje w postaci cukru rozpuszczonego w wodzie, w organizmie pozostaje tylko woda, gdy zapasy cukru są spalane. Ta woda zostanie wydalona z moczem. Jeśli przed rozpoczęciem diety South Beach jadłeś niezbyt zdrową żywność, co oznacza, że w organizmie zgromadziło się dużo nadmiaru płynów, wagę, które stracisz na pierwszym etapie diety.

Jakie pokarmy wybrać w diecie South Beach

Najpierw musisz kupić dużo świeżych warzyw. Jest to główny składnik codziennej diety, szczególnie przez pierwsze dwa tygodnie „fazy restrykcyjnej”. Oto przykładowy zestaw koszyka warzyw:

• karczochy,

• awokado,

• szparag,

• brokuły, kapusta, kalafior i seler,

• ogórki,

• grzyby,

• rzodkiewki i groszek,

• szpinak, cukinia i pomidory.

Po drugie, potrzebujesz chudego mięsa. Co więcej, nie każde mięso nadaje się do diety South Beach. Na przykład lepiej wybrać bekon kanadyjski niż zwykły bekon, ponieważ ten ostatni jest zbyt tłusty. Po trzecie, kupując żywność, zapoznaj się z informacją na etykiecie, która mówi o zawartości cukru. Na przykład keczup i różne sosy sałatkowe zawierają dużo cukru i należy ich unikać. Wybieraj przyprawy i dressingi o niskiej zawartości węglowodanów lub cukru, takie jak musztarda, sos sojowy, salsa lub sos tabasco.

 

Warte uwagi

7 powodów, dla których warto przygotować...

Kto nie kocha smoothies? Konfitura z owoców, jogurtu/mleka, nasion i orzechów sprawdza się doskonale, zarówno jako energetyczne śniadanie, jak i przekąska w każdej chwili.Ale w dzisiejszych...

Sekcje portalu