Czy powinnaś jeść żurawinę, gdy masz infekcję dróg moczowych?

Udostępnij:

O soku żurawinowym często mówi się jako o środku leczniczym na infekcje dróg moczowych (UTI). Kiedy byłem nastolatkiem, pamiętam, jak mój tata mówił mi, żebym pił sok żurawinowy, kiedy zdiagnozowano u mnie UTI. Jednak pojawiły się pewne wątpliwości co do mocy żurawiny w odniesieniu do UTI. Oto spojrzenie na badania kliniczne i czy powinieneś pić 100% sok żurawinowy następnym razem, gdy masz UTI.

Zakażenie dróg moczowych (UTI) dotyka ponad 150 milionów ludzi na całym świecie i jest najczęstszą chorobą urologiczną w Stanach Zjednoczonych. U kobiet występuje 50-procentowe ryzyko wystąpienia epizodu UTI w ciągu całego życia, a około 20-30% kobiet doświadcza nawrotów UTI. Najczęstszym sposobem leczenia UTI są antybiotyki, jednak nawracające infekcje i leczenie antybiotykami może skutkować opornością na antybiotyki i problemami żołądkowo-jelitowymi. Dlatego też metody alternatywne, zwłaszcza poprzez odżywianie, mogą być korzystne, jeśli okaże się, że są skutecznym sposobem leczenia UTI.

Badania

Żurawina zawiera unikalne przeciwutleniacze zwane proantocyjanidynami (PAC). Udowodniono, że te polifenole, które są naturalnymi związkami roślinnymi występującymi w żurawinie, promują zdrowie serca, pomagają zmniejszyć stan zapalny i pomagają zmniejszyć częstość występowania niektórych infekcji. Badania wykazały, że zmniejszają one częstość występowania i nawrotów infekcji UTI poprzez zapobieganie przyleganiu bakterii do ścian komórkowych i inicjowaniu infekcji w drogach moczowych. Jeden z przeglądów systematycznych i metaanaliz (zbiór badań naukowych) wykazał 26-procentowe zmniejszenie ryzyka nawrotu UTI u zdrowych kobiet, które otrzymały interwencję żurawinową (sok, kapsułki lub tabletki) w porównaniu z kobietami, które nie otrzymały interwencji żurawinowej. Dodatkowo Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne wskazało, że żurawina może być nieantybiotykową opcją profilaktyczną dla osób doświadczających nawracających UTI i zaleciło, aby klinicyści mogli oferować ją pacjentom.

Chociaż 100% sok żurawinowy jest łatwym i smacznym sposobem na uzyskanie korzyści zdrowotnych płynących z żurawiny, istnieją również inne sposoby, aby to zrobić. Jedno z badań klinicznych opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition w 2016 roku wykazało, że spożywanie 8 uncji płynnych dziennie napoju z 27% soku żurawinowego zmniejszyło liczbę objawowych UTI o prawie 40 procent u kobiet z nawracającymi UTI. Innym sposobem na czerpanie korzyści z żurawiny jest dodawanie jej w całości do potraw. Ponieważ jednak sezon na żurawinę jest tylko jesienią, zakup mrożonej żurawiny i przechowywanie jej w zamrażarce przez cały rok jest świetnym sposobem na dodanie jej do swojej diety. Dodaj je do smoothies lub podgrzej z płatkami owsianymi, aby uzyskać zdrowe dla serca śniadanie. Można również przejść trasę suplementów i wziąć pigułki ekstraktu żurawiny, jednak skonsultować się z lekarzem lub zarejestrowanym dietetykiem przed podjęciem jakichkolwiek suplementów.

Czy na produktach żurawinowych pojawią się oświadczenia zdrowotne?

W lipcu 2020 roku Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ogłosiła, że nie zamierza sprzeciwiać się stosowaniu niektórych kwalifikowanych oświadczeń zdrowotnych dotyczących spożywania niektórych produktów żurawinowych i zmniejszonego ryzyka nawracających infekcji dróg moczowych (UTI) u zdrowych kobiet. Oznacza to, że zaczniesz widzieć oświadczenia zdrowotne dotyczące związku między spożyciem napojów z sokiem żurawinowym zawierających co najmniej 27 procent soku żurawinowego (większość dostępnych na rynku koktajli żurawinowych zawiera tę ilość) i suplementów diety z żurawiną zawierających co najmniej 500 miligramów (mg) sproszkowanych owoców żurawiny (100% owoców) i zmniejszonego ryzyka nawracających zakażeń układu moczowego. Roszczenia nie obejmują innych konwencjonalnych środków spożywczych lub produktów spożywczych wykonanych z lub zawierających żurawinę, takich jak suszona żurawina lub sos żurawinowy.

Wniosek

Choć może Ci się wydawać, że żurawinę najlepiej podawać do indyka tylko w Święto Dziękczynienia, istnieją inne udowodnione korzyści zdrowotne (i ten pyszny smak!), które sprawiają, że owoce te są korzystnym składnikiem do stosowania przez cały rok.

0 Komentarze

Warte uwagi

6 rzeczy, których moi rodzice nauczyli mnie o...

Moi biedni rodzice. Muszą znosić wszystkie odniesienia, które robię na tym blogu do mojej dziecięcej diety Steak-ummy, wiśniowego Kool-Aid i wołowiny z puszki. Ale tak bardzo jak lubię...

Sekcje portalu