Surya Namaskar: Rodzaje, pozy, korzyści i więcej

Udostępnij:

Surya Namaskar Ek, Fayde Anekh. W Surya Namaskar, Surya odnosi się do "słońca", a Namaskar oznacza "pokłon z szacunkiem". Jest to najbardziej popularna krija jogiczna od wielu dziesięcioleci, ponieważ łączy 12 asan jogi w jogiczną sekwencję. Codzienna praktyka Surya Namaskar pomaga w zrównoważeniu trzech składników ciała, tj. Kapha, Pitta i Vata, co pomoże ci lepiej pokierować swoim życiem i wpłynie na twoją kreatywność i zdolności intuicyjne. Proste, ale potężne pozy sprawiają, że mogą ją wykonywać ludzie w każdym wieku i każdego wzrostu, zawsze i wszędzie.

Spis treści

  Rodzaje Surya NamaskarJak wykonywać Surya Namaskar - Styl HathaInne korzyści z Surya NamaskarPodsumowanie

Rodzaje Surya Namaskar

Przez wieki, Surya Namaskar ewoluowała, a jej pozy różniły się w różnych stylach i odmianach. Co więcej, jest to jedna z jogicznych kriji, która nigdy się nie zmniejszyła, a jedynie rozszerzyła. W rzeczywistości, Surya Namaskar jest zintegrowany z różnymi stylami jogi. Przyjrzyjmy się im w poniższej sekcji:

  Ashtanga Surya Namaskar: W serii Ashtanga Surya Namaskar, saluty słoneczne mają dwie formy. Typ A i B. Typ A składa się z 9 winjasów, a typ B z siedemnastu winjasów. Hatha Surya Namaskar: wykonywana jest w 12 pozycjach kręgosłupa, które kładą głęboki nacisk na oddychanie. Jest to jeden z najczęściej praktykowanych stylów Surya Namaskar i prawdopodobnie najłatwiejszy. Iyengar Surya Namaskar: Iyengar Surya Namaskar jest podobny do praktyki Hatha, ale tutaj nacisk kładziony jest bardziej na tempo i energię, gdzie wykonuje się go w szybszym tempie niż inne rodzaje Surya Namaskar.

Jak wykonywać Surya Namaskar - Styl Hatha

W tej części poświęćmy trochę czasu na poznanie 12 klasycznych póz tradycyjnej Hatha Surya Namaskar.

Pozę 1: Pozę modlitwy - Pranamasana.

Wykonanie:

  Zacznij od stania prosto z przodu maty, zbliżając stopy do siebie i trzymając ramiona luźno wzdłuż. Teraz zamknij oczy i przynieś dłonie tak, aby spotkały się na środku klatki piersiowej. Rozluźnij całe ciało.

Korzyści:

  Ta pozycja relaksuje system nerwowy i pomaga w uzyskaniu równowagi ciała.Pomaga również złagodzić stres i niepokój.

Pozycja 2: Podniesione ramiona - Hasta Uttanasana

Wykonanie:

  Hasta Uttanasana rozpoczyna się od głębokiego wydechuWdychaj głęboko następnie wyciągając ramiona do przodu i unosząc je nad głowę.Spójrz w górę i rozciągnij ciało lekko do tyłu wypychając miednicę do przodu.Wydech. (Skup się na wdechu, kiedy robisz łuk do tyłu, a kiedy pochylasz się do przodu, wydychaj powietrze).

Korzyści:

  Rozciąga i tonizuje mięśnie brzucha.Rozszerza całe ciało od pięt po czubki palców.

Pozycja 3: Pozycje z rąk do stóp - Hasta Padasana.

Wykonanie:

  Zrób wydech i zacznij składać się do przodu i w dół do kolan; zbliżając się do przodu, utrzymuj długi kręgosłup.Ręce w dół na podłodze, miej tylko opuszki palców dotykające podłogi.Zegnij kolana tylko na tyle, aby klatka piersiowa mogła oprzeć się o uda, a głowa dotykała kolana. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund.

Korzyści:

  Rozciąga kręgosłup i uelastycznia go. Rozciąga również ścięgna i otwiera mięśnie nóg, barków i ramion.

Pozycja 4: Pozycje jeździeckie - Ashwa Sanchalanasana

Wykonanie:

  Następnie zrób krok prawą nogą do tyłu, stawiając tylko kolano i wygodnie chowając palce pod siebie. W tym samym czasie zegnij lewe kolano, pozostawiając stopę płasko na podłodze. Przyciśnij opuszki palców lub dłonie do podłogi, cofnij barki i powoli podnieś się do góry.

Korzyści:

  Wzmacnia mięśnie nóg i kręgosłupa.Przynosi ulgę w niestrawności i zaparciach.

Pozycja 5: Pozycje górskie - Parvatasana

Wykonanie:

  Powoli zrób wydech, mając kontrolę przynieś dłonie na podłogę i cofając lewą stopę obok prawej, unieś biodra w powietrze. Wydłużając kręgosłup, przenieś ramiona w kierunku kostek. Wykonaj kilka oddechów.

Korzyści:

  Poprawia postawę i uspokaja umysł.

Pozycja 6: Ashtanga Namaskara

Wykonanie:

  Robiąc wydech, opuść kolana w dół i powoli, z kontrolowaną klatką piersiową, zejdź w dół, jednocześnie wypychając głowę do przodu na podłogę. Trzymaj łokcie prosto przy bokach, co da ci więcej siły. Teraz, gdy zbudujesz więcej siły w tym przejściu, możesz obniżyć klatkę piersiową w dół i nadal utrzymywać biodro w górze w powietrzu.

Korzyści:

  Poprawia elastyczność pleców i kręgosłupa.Wzmacnia mięśnie pleców i łagodzi nagromadzone napięcie. W jednej pozycji pracuje osiem części ciała.

Pozycja 7: Pozę kobry - Bhujangasana

Wykonanie:

  Trzymaj ręce i stopy dokładnie tam, gdzie są. I zrób wdech. Przesuń się do przodu i podnieś klatkę piersiową jak kobra. Zwiń barki do tyłu, trzymaj łokcie zgięte i ściskaj je z powrotem do siebie. Powoli podnieś się do góry.

Korzyści:

  Poprawia elastyczność i nastrój.Rozciąga ramiona, klatkę piersiową, plecy, mięśnie nóg, wszystko naraz.

Pose 8: Pozę górską - Parvatasana.

Wykonanie:

  Podczas wydechu schowaj palce stóp pod siebie. (tak samo jak w pozie 5)Wyciśnij z powrotem do pozycji odwróconej litery V, wydłużając kręgosłup, przenosząc barki w kierunku kostek. Weź kilka oddechów. Przy wydechu unieś biodra w kierunku nieba i wciśnij dłonie w podłoże.

Korzyści:

  Zwiększa przepływ krwi do rejonu kręgosłupa.Łagodzi objawy menopauzy u kobiet.

Pozę 9: Pozę jeździecką - Ashwa Sanchalanasana.

Wykonanie:

  Wyprowadź lewą stopę do przodu między dłońmi i wypchnij miednicę do przodu. Unieś tułów i odchyl głowę do tyłu, wyginając plecy i patrząc w niebo (tak samo jak w pozie 4).

Korzyści:

  Uelastycznia mięśnie nóg i tonizuje narządy jamy brzusznej.Wzmacnia kręgosłup.

Pozycja 10: Pozycje z rąk do stóp - Hasta Padasana.

Wykonanie:

  Zrób wydech, trzymaj prawą stopę z przodu, zbliżając nogi do siebie (tak samo jak w pozie 3).Zegnij kolana tylko na tyle, by klatka piersiowa mogła oprzeć się o uda, a głowa dotknąć kolana.

Korzyści:

  Pomaga w leczeniu bezsenności, osteoporozy, bólu głowy, niepokoju i stresu.

Pozę 11: Pozę podniesionych ramion - Hasta Uttanasana

Wykonanie:

  Zrób głęboki wdech następnie wyciągnij ramiona do przodu i unieś je nad głowę (tak samo jak w pozie 2)Spójrz w górę i rozciągnij ciało lekko do tyłu wypychając miednicę do przodu.Zrób wydech.

Korzyści:

  Leczy problemy zdrowotne, takie jak astma, bóle dolnej części pleców i zmęczenie. Rozszerza klatkę piersiową, co powoduje pełne wchłanianie tlenu.

Pozycja 12: Stojąca pozycja górska - Tadasana.

Wykonanie:

  Następnie, na koniec, zrób wydech i wróć do pozycji modlitewnej (takiej samej jak w pozie 1). Opuść ramiona w dół, powoli i spokojnie.

Korzyści:

  Wzmacnia uda, kolana i kostki oraz poprawia postawę.Tonizuje biodra i brzuch oraz pomaga uzyskać kontrolę nad ruchami mięśni.

Te 12 póz po przećwiczeniu składa się na jeden cykl Surya Namaskar. Idealnie, robi 12-15 cykli dziennie dostaniesz wszystkie korzyści wymagane przez organizm, utrzymując sprawność i zdrowie dla lepszego jutra.

Inne korzyści płynące z Surya Namaskar:

  Równowaga Dosha: Pita, Kapha i Vata są trzema doshami, które mogą wyjść z równowagi z różnych powodów. Największy wpływ mają na nią pogoda, jedzenie, codzienne złe czynności, stres w pracy i deprecjonowany sen. Możesz jednak utrzymać swoją doshę w ryzach praktykując codziennie Surya Namaskar. Wspomaga utratę wagi: Po prostu rozciąganie mięśni brzucha z pewnością sprawi, że stracisz dodatkowe kalorie poprzez Surya namaskar. To również zarządza wydzielanie hormonów z tarczycy, które są odpowiedzialne za przyrost masy ciała. Poprawia zdrowie psychiczne: Surya Namaskar ma ogromne znaczenie dla dzieci, aby wzmocnić ich koncentrację i zrelaksować ich umysły, jednocześnie zmniejszając senność, stres somatyczny, zmartwienia i negatywne emocje na poziomie dyspozycyjnym. Może pomóc w rewitalizacji mózgu poprzez zaangażowanie rdzenia kręgowego. Codzienna 15-minutowa praktyka może przynieść wspaniałe rezultaty dla mózgu.

Podsumowanie

Fizyczne korzyści płynące z Surya Namaskar są obfite. Ta 12-postaciowa jogiczna krija smaruje wszystkie stawy twojego ciała poprzez synchronizację z oddechem, dając ci lepsze zdrowie fizyczne i koncentrację umysłową. Regularna praktyka 12 rund Surya Namaskar nie tylko daje ci ogromne korzyści, które pozwalają ci odkryć kim jesteś, ale także utrzymuje twoje ciało zdrowe i sprawne od wewnątrz!

Tags: ashtanga surya namaskarhatha surya namaskarSurya Namaskarurya namaskar korzyścissurya namaskar krokssurya namaskar rodzajeyoga dla utraty wagi

Warte uwagi

8 zaskakujących korzyści płynących z...

Skakanie po linie przekładało się na godziny radości i salwy śmiechu w czasach naszego dzieciństwa. Był to najlepszy przełamywacz lodów na placu zabaw. Zdobywanie siły mięśni i zwinności...

Sekcje portalu